Absolventské práce žáků 9. ročníku

Základní cíle

Žák

• pracuje samostatně, systematicky a dlouhodobě
  • předkládá konkrétní argumenty, pojmenuje hlavní myšlenky a stručně je shrne
  • vyhledává informace, využívá různé zdroje informací a třídí je, uvádí do souvislostí poznatky z různých vzdělávacích oblastí
  • postupuje systematicky, srozumitelně zdůvodňuje a obhajuje svá řešení, změní své závěry má základě nových informací
  • vyjadřuje se tak, aby mu ostatní rozuměli, své sdělení přednese uceleně a srozumitelně, mluví výrazně
  • své sdělení vyjádří i písemně uceleně, se souvislou stavbou vět, odstavců a celého textu
  • pracuje v textovém editoru a prezentačním programu v PC
  • prezentuje výsledky své práce.
Požadavky na písemné zpracování
  • Titulní strana (1 strana) – vytvořená dle vzoru
  • Anotace a čestné prohlášení (1 strana)
  • Obsah (1 strana)
  • Úvod (1 strana)
  • Vlastní kapitoly (min. 4 strany, max. 8 stran)
  • Závěr, vlastní zhodnocení práce, např. podařilo/nepodařilo se mi splnit vytyčené cíle, proč se mi nepodařilo splnit vytyčené cíle, co mi práce přinesla, jaké problémy jsem musel/a řešit apod. (1 strana)
  • Seznam použité literatury a zdrojů (1 strana)
  • Přílohy

Požadavky na grafické zpracování

• žák je povinen vypracovat absolventskou práci v souladu s formálními požadavky na absolventskou práci
    • práce bude zpracována v textovém editoru na PC
    • rozsah práce je minimálně 4 strany, maximálně 8 stran textu formátu A4 – jednostranný tisk
    • do rozsahu práce se nezahrnují přílohy, obsah práce, seznam použité literatury a dalších zdrojů
    • písmo stylem Calibri, velikost písma 12, řádkování násobky 1,15
    • nadpisy tučným písmem velikosti 18
    • zarovnání textu do bloku
    • způsob číslování jednotlivých kapitol není zadán
    • obrázky nebudou vkládány do textu, v textu budou uvedeny pouze odkazy na obrázky uvedené v příloze práce
    • poznámky pod čarou (pouze přímá citace a doplňující informace)
    • výtah musí být zpracován minimálně z pěti informačních zdrojů
    • každý zdroj informací musí být co nejpřesněji citován (přesný odkaz na příslušnou stránku, http://www.citace.com )
    • Šablona absolventské práce

Prezentace absolventské práce

• stanovený maximální čas jedné prezentace je 10 minut
  • prezentace nejlepších prací bude probíhat odpoledne po skončení vyučování ve větší učebně s dostatečným počtem míst a potřebnou didaktickou technikou za přítomnosti nejen učitelů, ale i rodičů a dalších zájemců.

Časový harmonogram

• Výběr témat do 30. 9.2017
  • Odevzdání práce včetně prezentace (písemně i elektronicky) do 7. 5. 2018
  • Ústní obhajoba (prezentace) 10. 5. 2018
  • Odevzdání hodnocení AP – vedoucí práce do 19. 5. 2018
  • Prezentace nejlepších prací 15. 5. 2018

Kritéria pro hodnocení

• Věcná správnost (získané informace nelze opsat, je nutné je dále zpracovat a přeformulovat, jinak se jedná o porušení autorského zákona)
  • Obsah vlastních myšlenek (anotace apod.)
  • Nápaditost a originalita zpracování
  • Využití více informačních zdrojů (encyklopedie, internet, knihy, časopisy, školní knihovna atd.)
  • Grafická úprava (dodržení zadání, zarovnání textu, obrázky uloženy v příloze)
  • Přesnost citací (z knihy, encyklopedie, časopisu, internetu, obrázků – bude vysvětleno v hodinách Čj)
  • Gramatická a stylistická úroveň (četnost gramatických chyb)
  • Konzultace s vedoucím práce (zájem, snaha, dodržování termínů)
  • Prezentace (dodržení časového limitu, stručnost, vyjadřování se, hlasitost)
  • Dodržení časového harmonogramu a kompletnost práce (termíny)

Závěr

Práce bude ve stanoveném termínu odevzdána v písemné podobě vedoucímu práce a v elektronické podobě zaslána na e-mail školy zsmikulcice@seznam.cz. Písemná a elektronická verze se nesmí lišit.