školní rok 2017/2018

Školka v pohybu

Dne 22. 6. končil v naší MŠ projekt “Školka v pohybu”, který začal 6. dubna. Jednalo se o cvičení předškolních dětí v tělocvičně ZŠ. Děti si vzali na starost trenéři z Hodonína, kteří si s nimi každý pátek zacvičili – dělali různé překážkové dráhy, soutěže pro družstva a na konci hodiny si s dětmi zahráli “sochy”, kde vyhlašovali vítěze. Předškoláci si každý týden užili a pořádně se zapotili.


Zahradní slavnost

Dne 19. června připravili rodiče na zahradě MŠ “zahradní slavnost” pro všechny děti, jejich rodiče a prarodiče. Dětem se malovalo na obličej, byl pro ně připravený skákací hrad, hokej, mohly se povozit v káře, zhlédnout představení v žonglování. Nejlepší disciplínou ovšem byl bohatě nazdobený stůl s koláči, buchtami, sladkostmi, ovocem a různými bylinkovými limonádami, které připravili rodiče. Všechny děti si “ukončenou” velmi užily a MŠ všem moc děkuje za příjemně strávené odpoledne.

 


Loučíme se se školkou

Dne 18. 6. proběhlo v obřadní síni Obecního úřadu Mikulčice slavnostní rozloučení s předškoláky. Akce se zúčastnilo 15 budoucích školáků, kteří zarecitovali a zazpívali a hlavně předvedli své znalosti “maturitními otázkami” před svými rodiči a prarodiči. Dokázali tak, že vše zvládají. Hodně štěstí do nové etapy života jim popřál i pan starosta a paní ředitelka školy. My, mateřská škola, jim přejeme hodně úspěchů, jedniček, kamarádů a rodičům pevné nervy.


Školka v přírodě

Dne 4. června 2018 se před školkou objevil autobus. Přijel pro předškoláky a p. uč. Esterkovou, Sládkovou a Kopkovou. Odjížděli totiž na školku v přírodě, která se uskutečnila na chatě Relax u Čeložnice. Za 5 dnů, které jsme tam strávili, jsme prošli blízké okolí, prozkoumali les, užili si dětského hřiště, opékali špekáčky… Stali se z nás piráti, postavili jsme loď “Černý hák”, lovili v řece, zvládli pirátský pětiboj, hledali ztracenou vlajku a ukrytý poklad… Užívali jsme si každou minutu a objevovali své nové schopnosti a dovednosti.

 


Den dětí

Dne 1.6. byl Den dětí. Předškoláci se v rámci projektu “Školka v pohybu” spojili s dětmi z první třídy a užili si sportovní dopoledne na fotbalovém hřišti. Mladší děti se šly podívat na výstavu modelů do domu Fanoše Mikuleckého, kde své modely vystavoval pan Jaroslav Čech z Moravské Nové vsi. Nakonec se všechny děti potkaly na zahradě MŠ, kde Den dětí oslavily společným hraním a osvěžujícím melounem.


Výlet do Milotic

Dne 22. května jely děti ze školky na zámek v Miloticích. Po klidné cestě autobusem se nasvačily a převlékly do nádherných kostýmů a společně s “paní kněžnou” prošly celým zámkem. Princezny si zatancovaly, princové se utkali v rytířském souboji. Poté (už bez kostýmů) jsme se prošli zámeckou zahradou a před odjezdem si koupili zmrzlinu. Po návratu do školky se všechny děti naobědvaly ve školní jídelně a šly spinkat. Výlet, hlavně kostýmy, si děti náramně užily. Anebo, že by nejlepší byla ta zmrzlina? 


V knihovně

Dne 21. května se byly děti ze školky podívat v knihovně. Paní knihovnice si pro ně připravila povídání o princeznách, princích, hradech a zámcích. Děti poslouchaly, plnily připravené úkoly a nakonec si prohlédly knížky. Všechny děti se rozhodly co nejdříve knihovnu navštívit s rodiči.

 


Den matek

Dne 17. května patřilo odpoledne ve školce maminkám. Oslavovaly totiž den matek. Každá třída si pro “svoje maminky” připravila vystoupení s básničkami a písničkami a poté následovala nějaká společná práce. Někde byly pro maminky nachystány “koutečky” s úkoly, jinde si zahrály na malíře… Ve všech třídách panovala krásná a uvolněná atmosféra. Děti své vystoupení dokonale zvládly a maminky… byly šťastné a dojaté. A tak to mělo být.


Kouzelník

Dne 15. května zavítal do školky kouzelník “Waldini”. Přivezl si sebou paní asistentku a z hlediště si vybíral další pomocníky, kteří s ním kouzlili. Děti byly svědky mnoha kouzel, která jim vyrazila dech. Líbily se jim triky s kartami i šátky, ale nejlepší bylo vykouzlení malého králíčka. Bohužel odjel s panem kouzelníkem.


Projektový den

Dne 25. dubna se ve školce uskutečnil další z projektových dnů, tentokrát na téma “Zdraví”. Děti si na zahradě vyzkoušely v “koutečcích” své chutě (ochutnávaly a poznávaly různě ochucenou vodu), třídění zdravých a nezdravých potravin (nejprve je musely najít  v pískovišti), čistily zoubky (ne opravdové ), vyzkoušely si práci doktora (obvazovaly ruce kamarádovi) a také svou obratnost (na “opičí” dráze s opravdovým vajíčkem!). Za odměnu dostaly děti sladkou dobrůtku a hlavně diplom, kterým dokázaly své výborné schopnosti.

 


Divadlo

Dne 10. dubna do školky přijelo divadlo Muzica Animae s operetkou O Smolíčkovi. Divadlo děti velice bavilo, hodně se nasmály, zazpívaly si, zapojily se a snad si i odnesly ponaučení, že cizím lidem otevírat nesmí.

 


Malá Morava

5. dubna se celá MŠ vydala na fotbalové hřiště, kde se konal běh “Malá Morava”. Děti se zúčastnily závodů a dostaly sladkou odměnu. Ti nejlepší běžci vystoupali na stupně vítězů a domů si odnesli cenné medaile. Závody si ale díky krásnému počasí a podpoře rodičů užili úplně všichni.

 


Velikonoční výstava

29. března jsme se byli podívat na Velikonoční výstavu v domě Fanoša Mikuleckého. Děti si prošly velikonočně vyzdobený dům a prohlédly si nádhernou keramiku paní Martiny Mirošové. Všem dětem se výstava velice líbila a nemohly se dočkat blížících se Velikonoc.


ŠKOLKY V POHYBU

Je velmi oblíbený pohybový program, pořádaný pod vedením kvalifikovaných trenérů. V naší škole bude realizován v 1. třídě v hodině tělesné výchovy a v MŠ v dopoledních hodinách s dětmi předškolního věku od 1. 4. do 30. 6. 2018.

Cílem projektu je

  • rozvíjet u dětí všestranné pohybové schopnosti a dovednosti,
  • podporovat zdraví, radost a kreativitu našich dětí,
  • formovat charakter a osobnost jednotlivce ve spolupráci v kolektivu,
  • soutěživost a fair-play ve zdravém duchu,
  • vytvořit předpoklady pro pozdější sportovní realizaci.

Den s babičkou a dědečkem

Dne 26. března jsme v MŠ uskutečnili “Den s babičkou a dědečkem”. Dopoledního tvoření se se svými vnoučátky zúčastnilo několik babiček, které se ihned zapojily do “práce v koutečcích” – pekly se všemi dětmi beránky, mazance, nádivku, malovaly vajíčka, vyráběly panáčka s osením,… Také mohly navštívit ostatní třídy a pomoci i tam. Ve třídě Kulíšků velice šikovná babička předváděla klasické zdobení kraslic, které všechny nadchlo. Akorát nás všechny mrzelo, že nepřišel ani jeden dědeček, který by nám upletl pomlázku. Ale p. uč. Esterková se pletení naučila a upletla “žilu”, která nám zdobí vstupní halu . Všem dětem se dnešní dopoledne líbilo a náležitě si jej užily. 


Noc s Andersenem

Dne 23. března byl pro předškoláky velký den. Ve školce proběhla “Noc s Andersenem”. Děti se v šest hodin odpoledne sešly ve školce, kde se seznámily s panem Čapkem a zúčastnily se pohádek “Pejsek a kočička” – psaly psaní, zdobily noční košilku, foukaly bublinky, zašívaly díru na kalhotách, uklízely hračky a nakonec “pekly dort” (vařily těstoviny, které si dochutily podle vlastních chutí). Také šly na noční procházku do školy, kde na ně čekaly úkoly. Po návratu do MŠ každý dostal svůj kousek dortu, který si ozdobil. A čekalo na ně překvapení – paní učitelky jim zahrály pohádku “Jak pejsek a kočička pekli dort”. Poté už zbývalo jen vyčistit zoubky, dát si pyžamo a hurá spinkat. Pár slziček sice steklo, ale děti brzy usnuly. A také velmi brzy vstávaly. Poté snědly snídani, vyčistily si zoubky a čekaly na své maminky a tatínky. I když to byla zábava, těšily se domů.

 

 


Divadlo

Ve čtvrtek 22.3. přijelo do školky divadlo pana Vojkůvky. Děti si poslechly krásnou pohádku o zvířátkách. Také si s panem Vojkůvkou zazpívaly, zatancovaly a předváděly různá zvířátka. Divadlo si velice užily a také se u něj hezky zapotily. 


Dopoledne s kozou domácí

Už víme, že koza domácí je velmi učenlivé zvíře, je pěkně mlsná a chytrá…


Maňáskové divadlo

Přijelo k nám maňáskové divadlo Sluníčko se třemi pohádkami – O Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém, O Koblížkovi a Tři prasátka. Báječně jsme se pobavili a společně si zazpívali.


Zima na ledě

Na pár dní nám zamrzl rybníček Kafíčko, tak jsme mohli pozorovat rostliny a bubliny v ledu a vyzkoušet si pohyb na hoooodně kluzkém povrchu. Moc se nám to líbilo.


Vystoupení dětí na setkání seniorů    

Kulturní dům Mikulčice, 21. 2.

Video zde.


Vánoční besídka v MŠ

 


Návštěva hokejisty 

Dne 23. února se za dětmi do školky přišel podívat bývalý hokejový reprezentant a zároveň tatínek jednoho z Kulíšků, pan Kočvara. Dětem povykládal o Olympiádě v Koreji, ukázal jim dres, fotografie, dokonce i svou zlatou medaili. Nakonec si s dětmi udělal rozcvičku a motivoval je ke sportu. Dětem se uvolněné povídání moc líbilo a pana Kočvaru odměnily velkým potleskem.


Olympiáda v MŠ

Ve dnech 12. – 23. února se celá MŠ věnovala zimním olympijským hrám. V tělocvičně proběhlo slavnostní zahájení. Hned, jak napadl sníh, se pokračovalo na dvorečku čtyřmi olympijskými disciplínami (krasobruslení, biatlon, hokej, jízda na bobech). Hry jsme zakončili rozdáváním olympijských medailí – samozřejmě zlatých, protože všechny děti byly velice šikovné. 


Myslivci v MŠ

Dne 15. února se celá mateřská školka přesídlila do „Břízek“, kde na děti čekali dva páni myslivci se svými štěňaty. Po seznámení a společném pozdravu „Lesu zdar!“ se děti seznamovaly s lesními zvířaty (liškou, veverkou, divokým prasetem, jezevcem, jelenem, srnou,..), jejich tvarem, velikostí, srstí, zvyky a zvuky. Po naučném programu si s dětmi zahráli na schovávanou i na honěnou. Nakonec jsme se všichni rozloučili hlasitým „Lesu zdar!“ a poděkovali za krásně strávený čas.


Výstava hraček

Dne 1. února jsme jeli na výlet do Lužic. Navštívili jsme výstavu starých hraček v “Kvartýru”. Jelikož bylo ve školce dětí velmi málo, jeli jsme linkovým autobusem, který jsme zcela zaplnili. U “Kvartýru” na nás čekaly paní průvodkyně, které si nás rozdělily do dvou skupinek. Jedna skupinka dětí zjistila, jak se dříve žilo a druhá, jak a s čím se hrálo. Všechny děti dostaly na památku krásný obrázek a spoustu zážitků a nikomu nevadila velká zima.

 


My tři králové 

Dne 5. ledna si všechny děti v MŠ povídaly o blížícím se svátku Tří králů. Zašli jsme se tedy podívat do kostela. Po krátké vycházce jsme usedli do lavic, vyslechli si povídání o originálně vyřezaném dřevěném betlémě a nakonec panu kostelníkovi zazpívali píseň My tři králové. Dětem se betlém velmi líbil, proto si ho ihned ve školce namalovaly.


Vánoční přání


Vánoční den
 
21. prosince 2017 se v MŠ zastavil Ježíšek a připravil tak pro děti Vánoční den ve školce. Všichni se sešli u vánočního stromečku, zazpívali koledy a poté si každá třída odnesla svůj vánoční dáreček k sobě ke stromečku. Ve třídě už na děti ale čekalo další překvapení – dárečky měly nachystané i tam! Po velkém překvapení, štěstí a veselí, následovalo hraní a vyzkoušení všech nových hraček, poté nutné uklízení nepořádku a zasloužená odměna v podobě vánočního cukroví, které napekly maminky. Všechny děti byly nadšené a šťastné. Vánoční den v MŠ se Ježíškovi povedl.
 

Procházka s vánočními přáníčky

 
20.prosince byly děti na dlouhé procházce, na které absolvovaly několik zastávek, protože rozdávaly vánoční přáníčka. Stavily se v základní škole, ve školní jídelně, na obecním úřadě, v knihovně, na poště, u pana faráře, u bývalých zaměstnanců MŠ, v truhlářství, ve stavebnictví. Každému zazpívaly koledu a popřály krásné Vánoce. Všichni měli z nečekané návštěvy ohromnou radost a někteří dali dětem ochutnat z vánočního cukroví, což byla pro děti ta nejsladší odměna.

Pečení perníčků v ZŠ

 
19. prosince se byli předškoláčci podívat v základní škole na vánoční pečení perníčků. Děti z mateřské školy se opět setkaly se svými kamarády, kteří již navštěvují 1. třídu. Společně se dali do vykrajování, pečení a zdobení vánočních perníčků, které se velice povedly. Všichni měli ze setkání velkou radost a pečení a následné mlsání perníčků… to byla taková sladká tečka.

 


Vánoční besídka

V pondělí 18. prosince jsme přivítali rodiče v prostornější školní jídelně, abychom si společně s nimi připomenuli nadcházející vánoční svátky, na které se už moc těšíme.  Celou vánoční besídkou nás provázelo příjemné  zvonění rolniček. 

Každá třída předvedla natrénované básničky, písničky a nakonec si všichni společně zazpívali známé české koledy. Každý z rodičů dostal dáreček nebo přáníčko a děti za odměnu velikánskou pusu a pochvalu. Představení se velmi povedlo a navodilo přicházející Vánoce.


Poslední plavání

Ve čtvrtek 14.prosince se děti z MŠ naposledy zúčastnily plaveckého výcviku. Vyzkoušely si plavecké závody a zopakovaly vše, co se za celou dobu naučily – hry ve vodě, jízdu na skluzavce, potápění, skoky do vody, lovení věcí z vody,… Děti si celý výcvik užívaly, bavily se, snažily a ty, které se ze začátku vody trochu bály, zjistily, že strach byl zcela zbytečný a na každé další plavání se těšily. Za odměnu si každý “plavec” odnesl diplom a samolepku a chuť vrátit se do bazénu co nejdříve.


Mikulášská nadílka

V úterý 5. prosince se v naší MŠ uskutečnila Mikulášská nadílka. Na děti se přišel podívat Mikuláš se svými anděly ale také čerty. I když se některé děti čertů bály, zvládly zazpívat písničky i zarecitovat nachystané básničky. Od Mikuláše, který si přinesl svou „Mikulášskou knihu“, si poté vyslechly pochvaly i menší pokárání a všechny děti dostaly balíček plný dobrot. Předtím ale slíbily, že už nikdy nebudou zlobit.


Listopadová pohádka

Dne 7. listopadu jsme uskutečnili odpoledne s názvem “Listopadová pohádka“. Děti s rodiči měli možnost si v každé třídě vyzkoušet vyrobit něco pohádkového. V „Bambulkách“ to byl tisk listů na ubrousky, v „Kulíškách“ skřítci a „Rarášci“ zdobili podzimní mističky. Výrobky se dětem (a samozřejmě i rodičům) velice povedly a společně strávené odpoledne si všichni užili.


V pekárně

Ve středu 25. října 2017 byly děti pozvány do pekárny Zdena. Vyzkoušely si modelování zvířátek z marcipánu, vykrajovaly perníčky, které si i nazdobily, pekly koláče a vykrajovaly linecké. Hotové cukroví si za odměnu odnesly domů. 

 


Poznáváme Mikulčice

16. – 20. října jsme měli v MŠ týdenní téma „Místo, kde žiji“, ve kterém jsme se věnovali Mikulčicím. Každý den jsme chodili na vycházky a prohlédli si důležitá místa (dům Fanoša Mikuleckého, obecní úřad, kostel, poštu, kulturní dům, autolakovnu, ordinaci praktického lékaře). Autobusem jsme vyjeli na Vykopávky a sběrný dvůr. Dokonce jsme si vyzkoušeli i kroje! V pátek každá třída dostala mapu, podle které hledala poklad („šipkovaná“) – našla jej na pískovišti mateřské školy.

Projekt jsme zahájili účastí v akci 72 hodin – Ruku na to! “Ukliďme si Mikulčice” a následně návštěvou sběrného dvora a ČOV. Na Slovanském hradišti jsme si prohlédli základy starého chrámu a jeho maketu.


Naše nová školka

MŠ vzhledem ke svému ŠVP “V bílých břízkách školička” a svému enviromentálnímu zaměření obměnila názvy tříd.  Od letošního roku máme v každé třídě skřítka (maskota), který dětem pomáhá a leccos je i naučí. Podle jmen skřítků se třídy nazývají Bambulky, Rarášci a Kulíšci. S výběrem jmen pomohly děti s rodiči v červnovém hlasování. Skřítkové nás každé ráno vítají v hale školky a moc jim to tam sluší.


Pohádka O Červené Karkulce

Dne 9. října k nám přijelo divadlo pana Hrušky. Děti byly nadšené z netradičního pojetí klasické pohádky „Červená Karkulka“. Zapojovaly se odpověďmi, hraním i hlasitým smíchem. Pana Hrušku odměnily velikým potleskem a přáním další návštěvy.


Plavání

Dne 10. října 2017 začali předškoláci a starší děti jezdit na předplavecký kurz do lázní Hodonín, který potrvá až do 14. prosince. Děti se seznámily s vodou i s paní učitelkami, panem učitelem a rozdělily se do skupinek. Všichni si plavání užívali.


72 hodin – Ruku na to!  „Ukliďme si Mikulčice“

Dne 13. října 2017 jsme se zúčastnili projektu „72 hodin“, kdy celá MŠ uklízela odpadky a nepořádek v nejbližším okolí. Děti se prošly, povykládaly si a přitom pomohly vyčistit znečištěné prostředí. A to všechno s úsměvem na rtech. Více informací zde .


Skanzen ve Strážnici

Dne 18. září jeli ihned po obědě předškoláci na výlet do skanzenu ve Strážnici. Viděli tam traktor vyorávat brambory, které pomáhali sbírat, ochutnali jablečný mošt a bramborovo-zelné placky, pozorovali šústání kukuřice a vaření vyoraných brambor. Z výletu se vraceli nadšení a plni nových dojmů.


Z tej našej zahrádky

Dne 18. září 2017 jsme se byli podívat v domě Fanoša Mikuleckého na výstavu „Z tej našej zahrádky – Ovoce a zelenina“. Děti si prošly celý dům, podívaly se, jak se dříve žilo, vařilo a sušily bylinky. Na samotné výstavě ochutnaly ovoce, zeleninu i domácky vyrobený jablečný mošt.


O líném Honzovi

Dne 12. září k nám přijelo divadlo „O líném Honzovi“. Dětem se divadlo s písničkami a maňásky kočičky a myšky moc líbilo, zapojily se do „ranního cvičení“ a „Honzu“ odměnily obrovským potleskem.


Dýňové pondělí

V pondělí 11. září jsme se byli podívat před základní školu, kam rodiče dětí ze ZŠ i MŠ nanosili doma vyrobené dýně. Objevili jsme dýně piráty, strašáky, želvu, sovu, princeznu, ducha, dýni s mušličkami i plnou přírodního materiálu. Každé dítě dalo té nejhezčí dýni svůj hlas, aby mohla vyhrát.

 [/fusion_text]