Vysvědčení

Tak a je to tady! Poslední školní den a začátek prázdnin. Tak hurá pořádně odpočívat a nabírat síly 🙂

Mikulecká sportovní liga

Těsně před vysvědčením za námi do školy přišel pan Bělohouobek, který pro nás vyhlašuje ve spolupráci s Atletickým klubem různé sportovní soutěže. Přinesl spoustu medailí, pohárů a plaket. Nám se z nich podařilo získat hned čtyři.

Sportovcem 1. pololetí byla vyhlášena Amálka Urbánková. A v celkové hodnocení MSL získali ocenění:

1. místo – A. Urbánková

2. místo  – J. Kočvara

3. místo – E. Matějíčková

Chodíme a jezdíme bezpečně

V závěru roku jsme ještě stihli spoustu aktivit. Jednou z nich byl projekt “Chodíme a jezdíme bezpečně”. Na dopravním hřišti u myslivny nás páni policisté seznamovali s rolí chodců. Ve škole jsme si vyzkoušeli různé dopravní testy a pracovní listy. Nechyběl ani testík ze zdravovědy. Na závěr jsme si vyzkoušeli jízdu zručnosti na koloběžkách. Bylo to zábavné 🙂

Chalupa Fanoše Mikuleckého – Ornamenty na Podluží

Ve čtvrtek jsme společně s 2. A navštívili chalupu Fanoše Mikuleckého, kde se aktuálně nachází krásná výstava “Ornamenty na Podluží”. Protože jsme se tomuto tématu věnovali ve Vv, nebylo nám tak úplně cizí. Posbírali jsme spoustu inspirace a hezkých zážitků.

Knihovna Mikulčice – záložky

V pátek 16. června jsme se vydali do místní knihovny, kde jsem si pro nás paní knihovnice připravila vyrábění záložek. K dispozici jsme měli různé druhy šablon, které jsme mohli použít. Někteří tvořili i samostatně, podle své fantazie. Vyrábění nás strašně bavilo, někteří si odnesli i sedm záložek.

Medové snídaně

Když akční týden, tak akční týden! Ve čtvrtek 15. června nás čekala přednáška o včelách a jejich produktech. Viděli jsme krásnou prezentaci, prohlédli jsme si a osahali spoustu včelařských pomůcek a zařízení. A zlatou sladkou tečkou byla ochutnávka medu. Někteří jej mlsali na chlebu z máslem, někteří bez másla, ale ve finále chutnalo všem 🙂

Poslední plavání

V úterý 13. června jsme jeli naposledy plavat. Někteří se těšili, ale i trochu báli. Čekaly nás totiž plavecké závody! Plavalo se na 25m a 50m volným stylem. Někteří odvážlivci dokonce startovali ze skokanských můstků. Odměnou nám byly tři medaile, které pro nás získali: 2. místo – Ellinka Matějíčková a Kuba Kočvara, 3. místo – Ninuška Kirchová.

Potom následovala dlouho očekávaná hodina volného plavání, kdy jsme s plavacími pomůckami řádili jak černá ruka. No, a sladkou odměnou byl párek v rohlíku. Bez něj by plavání nebylo plavání 🙂

Výchova ke zdraví

Na začátku června k nám zavíta slečna ze Zdravé pětky, která nám povídala o zdravé výživě, potravinách a zdravém životním stylu. Ve skupinách jsme si mohli vyzkoušet i různé aktivity, za které jsme sbírali žetony. Bylo to hodně zajímavé a poučné.

Divadlo Radost

Již tradičně jsme ke Dnu dětí vyrazili do divadla Radost v Brně, tentokrát na představení „Operky“. Představení seskládané z pohádek Budulínek, Červená Karkulka, O dvanácti měsíčkách, O Šípkové Růžence jsou společným dílem hudebního skladatele Jaroslava Uhlíře a scénáristy, dramatika, herce, autora písňových textů i spisovatele Zdeňka Svěráka.

V podání brněnských herců bylo úžasné. Neskutečně jsme se nasmáli, hodně jsme si zazpívali a užili jsme si i krásné výtvarné zpracování scény.

Atletické přebory Podluží

Na Den dětí se vybraní sportovci z 1. stupně vydali soutěžit do Lanžhota. Opět se běhalo, skákalo a házelo míčkem. Za naši třídu jeli reprezentovat – J. Kočvara, A. Urbánková, N. Kirchová, V. Jandová a E. Matějíčková. A vůbec nám nedělali ostudu 🙂 Přivezli hned dvě medaile2. místo Ellinka Matějíčková a Vanča Jandová. Gratulujeme!

Školní výlet Mikulov

Tak druhý pokus vyšel! V pátek 26. května jsme spolu s 2. A vyrazili na školní výlet. První termín jsme museli odložit kvůli počasí, ale tentokrát nám to vyšlo skvěle.

Hned ráno jsme vyrazili vlakem do Břeclavi, kde jsme dále přesedali na Mikulov. Už to byl zážitek! Některé děti jely úplně poprvé vlakem!

V Mikulově jsme se prošli přes město až na začátek naučné stezky „Sv. Kopeček v Mikulově“. Tu jsme si prošli úplně celou. Po cestě jsme se zastavovali u kapliček, užívali si výhledy a kochali se přírodou. Počasí bylo nádherné. Na vrcholu kopce jsem si dali romantickou svačinku J

Na zpáteční cestě jsme se ještě zastavili v historickém centru města, kde jsme byli trochu zklamaní, protože většina obchodů a cukráren byla ještě zavřená. Ale ani to nám nemohlo pokazit bezva zážitek z výletu.

Mléko do škol

V rámci projektu jsme tentokrát dostali tři druhy sýrů, které jsme měli ochutnat a porovnat. Byla to mňamka!

Plavání

A je tu další hodina plavání a s ní další vodní lumpárničky!

Odpoledne s Andersenem

Letošní odpoledne s Andersenem se odehrávalo na téma Ferda Mravenec. Děti pekly s Beruškou, zkoušely zručnost u Brouka Pytlíka, běhaly s Ferdou mravenčí závody a dokonce si samy vyráběly pohádkový příběh. Na konci je čekalo překvapení v podobě žonglovacího show.

Plavání

Zlepšujeme se, zdokonalujeme se, prostě plaveme jak o duši 🙂

Velká Morava

47. ročník silničního běhu Velká Morava proběhl v sobotu 1. dubna. Za naši třídu běželo 7 žáků – Tonička Maradová, Olinka Konečková, Kamča Čadíková, Elinka Matějíčková, Ninuška Kirchová, Amálka Urbánková a Kubík Kočvara. Nejúspěšnějšími závodníky se stali:

2. místo – Jakub Kočvara, 2. B

3. místo – Ella Matějíčková, 2. B

V soutěži o nejlepší třídu (= největší počet běžců v rámci třídy v procentech) jsme se umístili na 1. místě s 50% účastí. Vyhráli jsme pizzu, z které jsme měli strašnou radost! Mňam 🙂

 

Malá Morava

Ve čtvrtek 30. března jsme se v rámci tělocviku zúčastnili sportovní akce Malá Morava. I přes drobná nachlazení na trať v\razilo hned 12 běžců (tj. 86% třídy). Tentokrát se běhalo na starém hřišti. A hezky se nám to celé vydařilo. Získali jsme hned tři medaile:

1. místo – Amálka Urbánková

1. místo – Kuba Kočvara

3. místo – Ellinka Matějíčková

První plavání

Dnes jsme poprvé vyrazili na plavání. Nejdříve nás paní plavčice seznámila s pravidly. Potom jsme předvedli, co umíme, abychom mohli už příště plavat v různých skupinách podle úrovně plavání. A pak následovala skvělá část – volné plavání. Dostali jsme spoustu vodních hraček a pomůcek a pak už jsme v bazénu řádili jako kačeny 🙂

Ponožkový den

21. březen byl organizací OSN vyhlášen jako Světový den Downova syndromu. Také my jsme se k této podpoře připojili. Tento den se na znamení oslavy lidské jedinečnosti nosí dvě různé ponožky. My jsme si je ráno dali. A v rámci pracovních činností jsme si vyrobili i ponožkového maňáska.

Obecní knihovna Mikulčice

V rámci Českého jazyka jsme opět po roce vyrazili navštívit naši místní knihovnu. Nová paní knihovnice, paní Kosíková, nás mile přivítala. Seznámila nás s řádem knihovny, pravidly půjčování a ukládání knížek. Dovolila nám půjčit si a číst v knížkách, ale i zahrát si stolní hry, které má knihovna pro děti k zapůjčení. Na rozloučenou jsme dostali sladkost a omalovánku. Pro zájemce měla nachystané i nové přihlášky do knihovny. Byla to velmi milá hodinka 🙂

Výstava trofejí

V pátek 10. března jsme dostali pozvání na výstavu trofejí, která se uskutečnila na KD Mikulčicích. Výstavou nás provedly dvě myslivkyně, které nám řekly spoustu zajímavostí o zvířatech v našich lesích. Na některé exponáty jsme si mohli i sáhnout. Jeden pan myslivec nám předvedl vábničky na různou zvěř.

Letos jsme se již podruhé přihlásili do výtvarné soutěže “Mé toulky za zvěří”. Naše obrázky se spoustou dalších byly součástí této výstavy. A i když jsme tentokrát nevyhráli, měli jsme z nich velkou radost a byli jsme na svá díla pyšní.

Hra na netradiční hudební nástroje

Začátkem března za námi opět zavítala paní Havránková, která tentokrát přijela s netradičními hudebními nástroji. Ukázala nám je, předvedla, jak se na ně hraje a řekla nám i něco o jejich historii či původu.

Potom jsme si všichni společně vyzkoušeli hru na bubny. Na závěr nás čekala hra s šátkem, která nás hodně bavila a rozesmála.

Projekt “Mikulčice”

V rámci Prvouky a Českého jazyka jsme se pídili po nejrůznějších informacích o naší obci. Připomněli jsme si důležitá místa, rodáky či akce. Navštívili jsme také kostel, kde nás provedl pan kostelník pan Novák. A zašli jsme i na Obecní úřad za panem starostou Josefem Dvořáčkem.

Beseda se spisovatelkou Ivou Procházkovou

Na čtvrtek 23. února jsme dostali pozvání do knihovny v Hodoníně na besedu s paní spisovatelkou Ivou Procházkovou. Film “Myši patří do nebe”, který byl natočen podle její knížky, někteří z nás viděli v kinech již na podzim. A možná i proto jsme se těšili na slavnou osobnost o to víc.

Na besedě nám četla z knížky “Pět minut před večeří” a nám se to moc líbilo. Hodně jsme se nasmáli, protože příběh byl hodně legrační.

Fajn byla i beseda, při které jsme si s paní spisovatelkou povídali a kladli jí nejrůznější otázky. Všechny trpělivě zodpověděla a byla moc příjemná.

FIT testy

Sportovní nadšení jsme projevili během FIT testů, které jsme absolvovali těsně před Pololetními prázdninami. Vynaložili jsme snahu, jako by šlo o olympijské medaile. Tiše doufáme, že na nějakou určitě dosáhneme 🙂

Návštěva Chalupy F. Mikuleckého

Společně s 2. A jsme se šli podívat na krásnou výstavu “Město na vesnici?”. Nejvíc nás uchvátily krásné klobouky a starodávný telefon.

Recitační soutěž

Školní kolo Recitační soutěže otevřelo nový měsíc – únor. Celkem vystoupilo 21 recitátorů. Za naši třídu vystoupili čtyři soutěžící: Eliška Pazourková, Olinka Konečková, Ellenka Králová a Kubík Kočvara. Do poroty usedla Nina Kirchová a Amálka Urbánková. Krásné 2. místo za naši třídu vybojovala Olinka Konečková.

Planetárium Brno

Nejvíc se mi líbila pohádka a to, jak krtek pořád opakoval „Moment, moment“.   J. Kočvara

Mně se nejvíc líbila souhvězdí na obloze.     K. Čadíková

Nejlepší byla otočná kopule.  E. Pazourková

Dobré bylo, jak na nás padal Měsíc.  N. Kirchová, E. Králová

Nám se líbilo všechno.           V. Jandová, T. Jablonická

Dobrý byl i automat na sladkosti a pití J     V. Procházka, M. Kaňa

Třídní kolo recitační soutěže

V pondělí 9. ledna jsme si v rámci Českého jazyka uspořádali třídní kolo Recitační soutěže. Zazněli básničky dlouhé, krátké, vtipné i vážné. Někteří poetové si dokonce vyrobili kostým nebo přinesli rekvizity. Byla to krásná hodina a hlasování nebylo vůbec jednoduché. Ve finále jsme určili společnými silami tyto tři vítěze:

1. místo – Eliška Pazourková

2. místo – Olinka Konečková

3. místo – Ellinka Matějíčková

“Povánoční” pracovky

Hned po návratu z prázdnin jsme se vrhli do kuchyňky a pustili se do vaření. Sliby se mají plnit nejen o Vánocích, a tak jsme si splnili slib, který jsme si v prosinci dali. A to, že si v pracovních činnostech uděláme palačinky s marmeládou, Nutelou a šlehačkou. Každý si mohl svoji palačinku naplnit a ozdobit podle svého. A že všem chutnalo, je vidět na fotkách.

Zpívání u stromečku

Celá škola se sešla i ke společnému zpívání u vánočního stromečku v přízemí. Protože na dnešní den Školní parlament vyhlásil “Pyžamový den”, s úsměvem jsme si mohli prohlédnout krásná pyžamka dětí, učitelů i pana ředitele. Společně jsme si zazpívali koledy a rozdělili dárky, které se objevily i pod tímto školním stromečkem.

Vánoční nadílka

Poslední den před Vánočními prázdninami se pod naším školním stromečkem objevila hromada dárků. Každý si našel svou nadílku a společně jsme se z nich radovali. Udělali jsme si i malou ochutnávku vánočního cukroví. Prostě správné ladění na Vánoce!

Výprava do krmelce

Těsně před Vánocemi jsme společně s dalšími dětmi 1. stupně vyrazili na tradiční výpravu ke krmelci. Využili jsme krásného zimního počasí, posledního sněhu a mrazu, a zanesli jsme zvířátkům spoustu dobrot. Do krmelce jsme nanosili jablka, mrkve, kaštany a další mňamky.

Knihovna Hodonín

V pátek 16. prosince jsme společně s 2. A vyrazili na předvánoční program do Městské knihovny v Hodoníně. Moc jsme se těšili na paní knihovnici, kterou jsme neviděli od loňského školního roku a akce Knížka pro prvňáčka. Paní knihovnice si pro nás připravila malé divadlo, kde jsme si ukazovali = hráli příběh o narození Ježíška. Nechybělo ani naše oblíbené půjčování a prohlížení (a letos už i čtení) knížek. Nakonec nám paní knihovnice půjčila kostýmy a společně jsme si zinscenovali situaci u jesliček, u narozeného Ježíška. Bylo to bezva strávené dopoledne v předvánočním těšení.

Vánoční dílnička

V úterý 6. prosince se nám po dlouhé době opět podařilo uskutečnit Vánoční dílničku. O slavnostní zahájení se postaral Sboreček s paní učitelkou Šimčíkovu. Ke sborečku se přidaly i další děti. Otevřeno bylo několik stanovišť, kde si mohli všichni (děti, maminky, babičky, tatínci) vyrobit nějakou vánoční dekoraci. V kuchyňce pak na všechny čekalo sladké překvapení.

Čertovské učení 

V pondělí 5. prosince proběhl na naší škole projekt Čertovské učení pro děti 1. stupně. Žáci se učili netradičními metodami. Během projektu byli rozděleni do čtyř barevných skupin, které společně procházely jednotlivými stanovišti. Žáci SI vyzkoušeli Pekelné počty (M), prošli Andělský slabikář (Čj), otestovali Mikulášovy zlaté ručičky (Pč a Vv) a Čertovské muzicírování (Hv). Na návštěvu přišel i Mikuláš s anděli a čerty.

Halloweenské učení

V pondělí 31. října jsme společně ve škole oslavili Halloween. Spousta z nás přišla v krásném strašidelném kostýmu. Během vyučování jsme plnili různé halloweenské úkoly, vyráběli lucerničky nebo se učili nová anglická slovíčka o Halloweenu. Taky jsme poslouchali písničky a mlsali sladkosti, které naši spolužáci přinesli a podělili se. Dobrůtky byly sice trochu hrůzostrašné (gumové upíří zuby či krvavé oči), ale zato strašně dobré. Užili jsme si prima den!

Koncert jazzové kapely KUHtrio

Koncert se nám všem moc líbil. Většině se líbilo, že mohli tančit. A to i s kamarády z jiných tříd. Dobré bylo, jak na nás kytarista mluvil anglicky. A taky jak velké holky z devítky hrály na bubny.

Včelařská zahrada

„Bylo to moc dobré. Mohli jsme si nasadit včelařské klobouky.“ Olinka

„Povídání o medu bylo super.“ Terezka

„Mně se líbilo hledání královny na obrázku. A taky, jak jsme se dívali na včelky přes sklo.“ Vanesska

Školní pozemky

Záhonek, který jsme si pro podzimní radost vysadili, musíme také pěkně opečovávat. A tak jsme se vydali na pozemek vyplet, pokopat a pozalévat. Zadní stěnu jsme ve spolupráci s 2. A taky vyzdobili podzimními dekoracemi. Když už jsme byli ve zdobení, pustili jsme se i do chodníku 🙂

První pomoc

V pátek 30. září měl proběhnout projekt Chodíme a jezdíme bezpečně, jehož součástí bývá i první pomoc. Počasí nám bohužel vůbec nepřálo, celý den pršelo a bylo opravdu ošklivé chladné podzimní počasí.

A tak jediné co nám z projektu zbylo, byla první pomoc, kterou nám velmi zajímavě a mile zprostředkovala paní ředitelka Červeného kříže z Hodonína, paní Anna Jurkovičová. V tělocvičně jsme si mohli vyzkoušet různé techniky pomoci, obvazování a další aktivity. Moc děkujeme!