Školní rok 2021/2022


Celoroční plán ŠD

Plán akcí ŠD


PTAČÍ STROM

Každou zimu myslíme na zvířátka a nosíme jim dobroty. Tento rok jsme pro ptáčky vyrobili povánoční ptačí strom. Jako ozdoby jim tam visí „baňky“ z tuku a zrníček. Příprava děti moc bavila, kdo se k výrobě nedostal, ten vybarvoval omalovánky s touto tématikou.

JEŽÍŠEK VE DRUŽINĚ

Stejně jako doma, tak i ve družině dostáváme na Vánoce dárky. Tento rok jsme psali dopis Ježíškovi – a většina věcí se nám splnila. Pod stromkem bylo lego, auto na ovládání, panenka i s kočárkem pro děvčata, karavan, kostýmy, společenská hra a taky vysněná koloběžka.

DOVÁDĚNÍ NA SNĚHU

S prvním pořádným sněhem jsme se vydali postavit na hřiště sněhuláky. Byla to vlastně soutěž o největšího – nejvyššího sněhuláka. Každý sněhulák dostal i jméno a děti odměnu za pilnou práci. Takže vyhrál vlastně každý, kdo stavěl.

PEČENÍ A ZDOBENÍ PERNÍČKŮ

Jako každý rok, tak i tento jsme pekli ve družině perníčky. Děti to moc baví, a tak jsme si z pečení perníčků udělali tradici. Nejvíc se však děti těší na zdobení a následné zkonzumování.

ČERTOVSKÉ ODPOLEDNE

I ve družině slavíme svátek sv. Mikuláše. Tento rok jsme si udělali “čertovské odpoledne”. Tvořili jsme masky čerta a soutěžili v různých úkolech. Kdo vše splnil, dostal zdravou a dobrou odměnu. Četli jsme si o sv. Barborce, sv. Mikulášovi. Jako bonus byly mikulášské pracovní listy.

NÁVŠTĚVA HŘBITOVA

Dne 2. 11. si připomínáme památku zesnulých. Je to památka na ty, co už tu s námi nejsou. Vypravili jsme se proto na místní hřbitov, říct si a hlavně ukázat, co je s touto památkou spojené. Řekli jsme si, proč se na hrob davají věnce, proč zapalujeme svíčky, a co znamenaji napisy na náhrobcích. Bylo to zajímavé a zároveň poučné odpoledne.

VAŘÍME A PEČEME PODZIMNÍ DOBROTY

Podzimní období nám naděluje spousty chutného ovoce a zeleniny. Například dýně, cukety, hrušky, jablíčka… My máme nejraději sladké, tak jsme si upekli jablíčkový štrůdl – klasika, která neomrzí a je vcelku rychle hotová. Všichni pomáhali nejen s přípravou, ale i s mytím nádobí. Myslím, že naše první společné pečení se vydařilo.

ODPOLEDNE VĚNOVANÉ ZVÍŘATŮM

4. 10. slavíme Den zvířat. Ve družině jsme měli celý týden věnovaným zvířátkům, tvořili jsme tyto mazlíčky různými technikami. Zavítal za námi na hřiště pes od rodiny Láníčkové i králík. Jedno odpoledne jsme se vypravili na „farmu“ k Hlaváčům. Děti přinesly jablka a nakrmily kozy, prasata i drůbež. Moc jsme si to užili.

ZÁŘIJOVÉ ZÁVODY V TĚLOCVIČNĚ – TÝDEN MOBILITY

Ve znamení týdne mobility jsme si zopakovali dopravní značky a dali jsme si závody v tělocvičně. Potom jsme jezdili na koloběžkách a zahráli si floorball.

SOUTĚŽ – NEJLEPŠÍ ZÁŽITEK Z PRÁZDNIN

Na začátku školního roku jsme zavzpomínali, kde a co jsme dělali o prázdninách. Vznikla tak soutěž o nejlepší (nejsilnější) zážitek z prázdnin. Měli jsme klasicky tři vítěze – ti samozřejmě vyhráli něco dobrého na zub a pro potěchu ducha.

V MĚSÍCI ZÁŘÍ SLUNCE JEŠTĚ PĚKNĚ ZÁŘÍ

Začal nám nový školní rok a s ním i družina. První dny si užíváme pěkně na prosluněném hřišti a hrajeme společně také seznamovací hry.