Co nás čeká

 

Všechny akce jsou organizovány v rámci školního vzdělávacího programu


 

26. 9.    Vyhlášení X. ročníku fotografické soutěže

 

21. 11. Třídní schůzky, 16.00 – 17.30

28. 11. Exkurze do elektráren Dukovany a Dalešice, 8. a 9. třída

1. 12.  Rozsvěcování vánočního stromku 

5. 12. Čertovské učení

10. 12. Vánoční dílnička

12. 12. Projekt Kapka fyziky, SŠPU Hodonín

19. 12. Výprava za zvěří, zimní přikrmování

23. 12. 2019 – 3. 1. 2020 Vánoční prázdniny

 

 


Návštěva divadelního představení KDY bude po válce?

Dne 19. listopadu 2019 navštívili žáci 9., 8. a 7. třídy naší školy Slovácké divadlo v Uherském Hradišti. Zhlédli představení KDY bude po válce?, které prostřednictvím citlivě zahrané koláže z autentických dobových materiálů vyprávělo o čtyřletém období 1. světové války. Diváci mohli skrze příběhy jedné obyčejné slovácké rodiny sledovat průběh tohoto těžkého období. Osudy rozdělených rodin, utrpení jejich blízkých na frontě, Velká válka očima dětí, dobové písně, politické dění válečných let – všechny tyhle střípky daly dohromady velmi nevšední a hluboký umělecký zážitek. Většina žáků byla s návštěvou divadla spokojena a jejich reakce na představení byly pozitivní. Žáci 8. třídy se nechali slyšet, že z divadelní hry přímo cítili sklíčenou atmosféru války, ocenili autentičnost použité korespondence a velmi se jim líbilo vizuální zpracování. Také je zhlédnutí hry, dle jejich vlastních slov, donutilo zamyslet se nad složitostí válečné doby a strastmi obyvatelstva.

 


Beseda se spisovatelkou

V úterý 12. listopadu za dětmi z 1. stupně do školy přijela paní spisovatelka Lucie Hlavinková.

Lucie Hlavinková se narodila a celý život žije v Brně. Věnuje se výuce, překladům a psaní. Dlouhá léta psala „do šuplíku“, až v roce 2015 získala odvahu, zúčastnila se literární soutěže s názvem „Hledá se autor bestselleru“ nakladatelství Fragment a vyhrála s povídkou Seance ve stylu steampunku. V následujícím roce se pak přihlásila do literární soutěže nakladatelství Albatros, kterou vyhrála s příběhem chlapce, který si nadevše přeje psa, a tak vymyslí plán, jak ho získat. Kniha nese název Projekt pes (ten můj) a dočkala se několika pokračování.

Paní spisovatelka nám přivezla ukázat všechny své knihy, které do dnešního dne vydala. Krásně nám o nich povídala a ukazovala ilustrace. Nakonec došlo i na prohlídku knih, podepisování a společné focení.

 
 

Přednáška Africké státy

 

31. 10. se žáci 6. a 7. třídy zúčastnili přednášky pod vedením cestovatelky Karoliny Kolářové o Afrických státech (Uganda, Rwanda, Tanzánie, Zanzibar). V přednášce byla spousta zajímavých fotek a videí nejenom o životě tamních lidí, ale také spousta nádherných fotografií z národních parků Afriky. Zajímavé bylo také závěrečné porovnání ceny dovolené v Africe a ve vyspělých zemích. Dovolená v Africe vyjde překvapivě na daleko větší sumu a to několikanásobně. Přednáška se žákům velmi líbila.

 
 
 

Kuchařský kroužek: Míchaná vejce, volské oko            14. 10.

 
 
„První hodina kuchařského kroužku se mi velmi líbila. Dobře jsem se najedl a naučil se přípravu vajíček.” 
 
 „Bylo to super, bavilo mě to.”
 
„Bavilo mě to, chci umět vařit jako pan učitel.”
 
„Kuchařský kroužek byl velmi poučný. Nauka o zpracování vajec byla velmi zajímavá. Těším se na další lekce. “
 

Ukliďme si Mikulčice 

pátek 11. 10.

10.00 – 13.30  hodin

Již osmým rokem se naše základní a mateřská škola zapojila do celorepublikové akce 72 hodin. Letos jsme se zaměřili na úklid okolí mateřské školy, základní školy, tělocvičny a školního arboreta. Do akce se mohou zapojit i občané Mikulčic tím, že si uklidí okolí svého domu.

Více informací o projektu naleznete zde.


Projekt „Evropský den jazyků“

Na podporu jazykové a kulturní rozmanitosti v Evropě, se znalostí většího počtu jazyků, ustanovila Rada Evropy den 26. září „Evropským dnem jazyků.“ Na naší škole jsme si jej připomněli již tento čtvrtek 26. 9. 2019 a to celodenním projektem. Každá třída si vybrala zemi, kterou ve skupinkách ztvárnila nejen výtvarně, ale také powerpointovou prezentací na počítači. Žáci si vyhledávali informace a zajímavosti k dané zemi pomocí tabletů. Také jsme si všichni namalovali trička, která měla tento den připomenout. Některé návrhy byly velmi kreativní. Na závěr projektu, jsme zhlédli historický film „ Robin Hood“ v anglickém jazyce, který byl příjemným zakončením projektu.

 


(Ne)zapomenuté pomníky – stoletá paměť národa a země

V loňském roce jsme se zapojili do projektu (Ne)zapomenuté pomníky – stoletá paměť národa a země, který realizuje Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského. Na interaktivní mapě je aktuálně zveřejněno 917 pomníků. Více informací zde.

 


Sběr papíru

Vyhodnocení tříd a nejlepších sběračů. 

 


Dýňové pondělí           

“Dýňové pondělí” v tomto školním roce proběhlo již 9. září. Od rána se hlavní vchod školy pomalu plnil krásnými strašáky a dýňovými dekoracemi. Večer se před školou sešla spousta dětí i rodičů, kteří přišli svého strašáka rozsvítit či podpořit ostatní kamarády. Při večerním zapalování se uskutečnilo tradičně také první hlasování a focení dětí, které na večerní zapalování dorazily. V úterý proběhlo hlasování všech žáků školy a dětí z mateřské školy. Poté byly hlasy sečteny a toto jsou letošní vítězové:

  1. místo – Viktorie Salajková (4. tř.) – dýně “Opice
  2. místo – Matěj Domanský (4. tř.) – dýně “Oko
  3. místo – Vanesa Rehortová (4. tř.) – dýně “Panda