Úřad práce Hodonín

„Kam se budeš hlásit na střední školu?“

„Co bys chtěl v životě dělat?“

„Co tě vlastně baví?“

Takové otázky slyší naši osmáci nejenom ve škole čím dál častěji. Důvodem je fakt, že pomalu ale jistě vstupují do období, kdy se budou muset začít rozhodovat, kam povedou jejich další studijní kroky. První vlaštovkou v rozhodování v rámci kariérového poradenství byla návštěva Úřadu práce v Hodoníně. Zde se dozvěděli o mnoha studijních oborech a díky testu osobnosti se také dozvěděli, jaká práce by pro ně byla vyhovující.

Přednáška – Výchova ke zdraví

V úterý 25. 2. se v osmé třídě konala přednáška z VkZ. Žáci se dozvěděli spoustu zajímavých informací týkající se správného jídelníčku – správné rozvržení jídla během celého dne, dále jim byly vysvětleny základní pojmy, které souvisí se sestavováním jídelníčku: energetický příjem, energetický výdej, kalorické tabulky, viscerální tuk. Žáci podle těchto pravidel sestavili také svůj vlastní jídelníček. V další části byli žáci seznámení s nejzávažnějšími onemocněními trávící soustavy: poruchy příjmu potravy – anorexie, bulímie, diabetes mellitus 2. typu (onemocnění 21. století, které souvisí s nezdravým životním stylem), obezita. V poslední části přednášky následovala diskuse o těchto onemocněních. Přednáška plná praktických ukázek se žákům líbila.

Kapka fyziky

Projekt SŠPU v Hodoníně “Kapka fyziky” je otevřená fyzikální laboratoř, ve které studenti předvádí pokusy pro žáky 8. a 9. ročníků základních škol. Smyslem je porozumění fyzikálním jevům a hlavně přijatelnou formou jejich vysvětlení.
Studenti druhého ročníku si připravili nejrůznější pokusy a názorné ukázky. Žáci tak mohli vidět například elektrické výboje v různých plynech, co umí magnety, jak si vyrobit elektřinu, co všechno dokáže vakuum nebo si mohli zkusit, co je izolant a vodič a díky malým výbojům se přesvědčili, že je lidské tělo opravdu vodičem. Více informací zde.

Série pokusů
  1. Výboje v plynech
  2. Co dokáže vakuum?
  3. Není motor jako motor
  4. Lidské tělo jako vodič
  5. Co je to plazma?
  6. Jak vyrobit elektřinu?
  7. Vodiče a izolanty
  8. Co všechno umí magnet
  9. Mikrovlny a popcorn

Cesta k řemeslu

Také tento rok jsem se s 8. třídou zúčastnili projektu Cesta k řemeslu na ISŠ v Hodoníně. Žáci se seznámili s obory, které škola nabízí, a vyzkoušeli si také svoje praktické dovednosti. Až se na tuto školu vrátíme za měsíc v rámci projektu PolyGram, tak už budou celé dopoledne pracovat např. se dřevem, v kadeřnickém salonu nebo programovat na CNC strojích. A na to už se teď nesmírně těší.

Veletrh vzdělávání

Ve čtvrtek 3. 10. se žáci osmé třídy zúčastnili Veletrhu vzdělávání, který probíhal v KD Hodonín. Žáci si prohlédli ukázky z několika desítek škol, získali také důležité informace o přijímacích zkouškách, oborech a náplni jednotlivých škol. Tato expozice se žákům velmi líbila a doufejme, že jim i pomohla ve volbě střední školy.

Na návštěvě v ateliéru akademického malíře a ilustrátora Pavla Vavryse

Exkurze byla inspirující a moudrá. O jeho životě si pamatuji toto: narodil se v Mikulčicích, ale nyní žije v Praze. Maluje krásné obrazy, jeho syn také. Pohoštění bylo víc než kvalitní. Jeho hrdost, že je z Mikulčic, by se měla šířit dál. Moc se mi návštěva u něj líbila.

Pan Vavrys nám ukázal svůj letní ateliér a pomůcky k malování.

Pan Vavrys do Mikulčic dojíždí rád a říká, že rád vzpomíná na tento kraj, je pro něj krásný.

Obrazy pana Vavryse se mi líbily. Líbilo se mi také, jak uctíval naše tradice a zvyky. Říkal nám, že bychom si jich měli vážit a udržovat je.

Pan Vavrys je světoznámý umělec narozený v Mikulčicích. Předvedl nám svůj ateliér a byl velmi pohostinný, proto jsme ho pozvali k nám do školy a těšíme se na jeho příchod.

Pan Vavrys vystavuje své obrazy skoro všude. Maluje také jeho syn a manželka. Pozvali jsme je na návštěvu k nám do školy.

Pan Vavrys k nám byl hodný. Viděli jsme jeho obrazy i obrazy jeho syna. Ráda bych si prohlédla jeho další obrazy, které vytvořil.

Paní Vavrysová nám řekla, že česká televize bude o něm natáčet dokument.

Pan Vavrys maluje nádherně a k tomu originálně. Maluje hlavně folklorní obrazy. Tato tematika mu přirostla k srdci, taktéž i Mikulčice. Jeho ateliér byl přítulný, ale jak vypadá jeho ateliér v Praze, se nejspíš bohužel nedozvíme. Dozvěděli jsme se i to, že kreslí se svou rodinou, se svou ženou a synem. Určitě by nás ohromila jeho návštěva ve škole. Třeba by nás naučil nějaké základy malby.

Archeologické dny na Slovanském hradišti

V pátek 13. 9. se osmá třída zúčastnila expozice šperků na Slovanském hradišti v Mikulčicích. Tato expozice byla doplněna o krátké dokumentární video a prohlídku nejstarších archeologických nálezů. Expozice se žákům líbila.