Den dětí – odpoledne se soutěžemi

Na den dětí jsme pořádali disciplíny v tělocvičně. Jednalo se o disciplíny grafomotorické i pohybové. Každý, kdo splnil, dostal hodnotné dárky. Jako bonus jsme si šli koupit nanuk.

BESEDA S VČELAŘEM

Dne 20. 5. slavíme Den včel. Zavítal za námi proto pan Robert Líčeník, místní včelař. Jeho povídání o včelách bylo vyčerpávající. Vše nám ukazoval i na obrázcích. Ve zbylých dnech tohoto týdne jsme si vytvořili včelku z rolky toaletního papíru, lepidla a barevných papírů.

Originální přání a sladké pečení ke Dni matek

Maminky naše milované slaví svátek 8. 5., a tak jsme si pro ně připravili přání s vlastní fotkou i ozdobením. Aby bylo originální a autentické. Každá máma má určitě ráda „sladké“, proto byly muffiny jasná volba. Nákupu ingrediencí předcházela zpověď dětí, co má jejich maminka ráda. Takže se pekly muffiny s medem, s jahodami, čokoládové s kousky čokolády. Doufáme, že si maminky pochutnaly 🙂

Táborák, opékání špekáčků, žonglování

Blížil se den 30. 4., kdy se pálí čarodějnice, ale my víme, že to bývaly obyčejné ženy neprávem upálené v dřívějších dobách. Tak jsme si aspoň opekli špekáčky, vyrobili čarodějný sliz a klobouk. K jezení špekáčků nám úžasně zažongloval pan školník. Tímto mu moc děkujeme. Kdo chtěl, mohl si žonglování také vyzkoušet.

Výroba čarodějného slizu

Blíží se nám den pálení čarodějnic a tak jsme se pustili do výroby čarodějného slizu. Byla to činnost, na kterou se všichni těšili z celého roku nejvíce. Vyrábělo se dle osvědčeného receptu a většině se hned napoprvé povedl.

Nejoblíbenější kniha

23. 4. je „Světový den knihy“. Navštívili jsme proto místní knihovnu a pak, kdo chtěl, přinesl nám představit jeho nejoblíbenější knihu. Nejzajímavější knihu měl Nikolas Stöhr a také o ní nejdéle dokázal mluvit. Ještě se těšíme, až si každý vyrobíme svou vlastní záložku.

Den Země – brigáda pro naši Zemi

22. 4. slavíme v kalendáři Den Země. Povídali jsme si, jak třídíme odpad a až přestalo pršet, vypravili jsme se uklidit okolí školní družiny. Do dvou velkých sáčků od koše všichni sbírali, co na zem a do trávy nepatří. Každý zúčastněný dostal sladkou odměnu.

Návštěva knihovny

Dne 23. 4. slavíme světový den knihy. Při této příležitosti jsme navštívili místní knihovnu. Paní nám řekla, jak se v knihovně chovat, jaké máme knihy, jak se rozdělují.. Kdo měl zájem, vzal si přihlášku, kterou když vyplní, může začít do knihovny chodit. Ve škole si pak představíme oblíbenou knihu a vyrobíme si záložku.

Návštěva „Chalupy Fanoša Mikuleckého“

Dne 18. 4. slavíme Mezinárodní den památek a sídel – navštívili jsme proto mikuleckou památku – „Chalupu Fanoša Mikuleckého“. Paní Uhrovičová nám poutavě povídala o jeho životě, co všechno uměl a čemu se po celý život věnoval. Děti přednáška moc zajímala, otázek bylo tolik, že jsme v chalupě strávili více jak hodinu. Byla nám ukázána i sušárna tabáku a dostalo se nám objasnění, na co který nástroj sloužil. Zároveň zde ještě byla velikonoční výzdoba. Také jsme stihli výstavu dřevorytů a dřevořezeb Ladislava Herky, Martina Lekavého, Romana Škodíka a dalších. Za krásné povídání i zážitek moc děkujeme.

VYNÁŠENÍ MORANY

V březnu končí zima a začíná jaro. Povídali jsme si o Moraně, kdo to vlastně je a jak se vyrábí. Na youtube jsme se podívali na video o ní a pak začala výroba naší vlastní paní Morany. Pomáhali všichni, moc je to bavilo. Kupodivu více přidali ruce k dílu kluci. Až byla vyrobená, slavnostně jsme ji nesli k řece Kyjovce utopit. Cestou zpět jsme natrhali maminkám do vázy „kočičky“ a posbírali si kamínky na poli. Morana je utopená, jaro může začít.

MÍČOVÉ HRY

Abychom se po zimě trochu rozhýbali, zasoutěžili jsme si v míčových hrách. Byla dvě družstva – dívky a chlapci. Používali jsme různé druhy a velikosti míčů a také kužely. Zvítězilo družstvo chlapců, byly rychlejší a s míčem obratnější.

SOUTĚŽ KADEŘNÍK ROKU 2022

Když je venku ještě zima a pořádně fouká, raději pobýváme pěkně v teple třídy. V únoru nás čekala soutěž „Kadeřník roku 2022“. Soutěžily jen dívky. Účesy se tvořily na česací hlavě, kterou nám do družiny přinesl Ježíšek. Všechny výsledné kreace byly vyfoceny a následně porovnávány porotou. Výherkyně obdržely diplom i hodnotné ceny. Blahopřejeme.

  1. Místo získala – Adéla Rylková
  2. Místo získala – Pavlína Líčeníková
  3. Místo získala – Žofie Chocholáčková

KARNEVAL – ČAS MASEK

V měsíci únoru přichází Masopust – čas masek. Vytvořili jsme si proto každý vlastní masku a s ní soutěžili na školním karnevalu. Kromě této hlavní soutěže byla i další disciplína – „nejlepší tanečník karnevalu“. Překvapivě soutěžilo v tanci více chlapců než dívek. Nejlepším tanečníkem se stal Nicolas Stöhr.

První místo za nejkrásnější masku vyhrál Radek Maláník, druhá byla Marie Hrdinová a na třetím místě se umístil Matěj Cupal. Všichni dostali diplom a hodnotné ceny. Soutěžila proti sobě i družstva v disciplínách jako „hod na koš“, „pohádkový rébus“ a „hudební kvíz“.

PŘÁNÍ K VALENTÝNU

Dne 14. 2. slavíme svatého Valentýna. Je to svátek všech zamilovaných. Vytvořili jsme proto přáníčko pro někoho nám milého, koho máme rádi. Použili jsme techniku foukání tuší. Snad se bude přání milované osobě líbit.

SOUTĚŽ – NEJHEZČÍ SVATEBNÍ ŠATY

Jelikož v lednu slavíme světový den manželství, povídali jsme si o manželství, o svatbě, hráli jsme svatební hry. „Střihli“ jsme si i soutěž o nejkrásnější svatební šaty. Dívky pomocí gumiček a bílých látek, záclon a krajek vyráběly svatební šaty. Nevěstu pak upravily, učesaly i nalíčily. Klukům připadl nelehký úkol a to dělat porotce. Soutěž byla netradiční a myslím, že se líbila.

NETRADIČNÍ ZIMNÍ OLYMPIÁDA

Jelikož bývá v lednu venku zima, pořádali jsme „netradiční zimní olympiádu“ v tělocvičně. Disciplíny byly opravdu neotřelé – například bruslení kolem kuželů v návlecích, běh s kuželem na hlavě, umělecký podpis závodníka, běh pozadu…Účastníků bylo míň, ale i přesto jsme si tuto akci užili. Odměnu dostal každý, kdo vyhrál.

PTAČÍ STROM

Každou zimu myslíme na zvířátka a nosíme jim dobroty. Tento rok jsme pro ptáčky vyrobili povánoční ptačí strom. Jako ozdoby jim tam visí „baňky“ z tuku a zrníček. Příprava děti moc bavila, kdo se k výrobě nedostal, ten vybarvoval omalovánky s touto tématikou.

JEŽÍŠEK VE DRUŽINĚ

Stejně jako doma, tak i ve družině dostáváme na Vánoce dárky. Tento rok jsme psali dopis Ježíškovi – a většina věcí se nám splnila. Pod stromkem bylo lego, auto na ovládání, panenka i s kočárkem pro děvčata, karavan, kostýmy, společenská hra a taky vysněná koloběžka.

DOVÁDĚNÍ NA SNĚHU

S prvním pořádným sněhem jsme se vydali postavit na hřiště sněhuláky. Byla to vlastně soutěž o největšího – nejvyššího sněhuláka. Každý sněhulák dostal i jméno a děti odměnu za pilnou práci. Takže vyhrál vlastně každý, kdo stavěl.

PEČENÍ A ZDOBENÍ PERNÍČKŮ

Jako každý rok, tak i tento jsme pekli ve družině perníčky. Děti to moc baví, a tak jsme si z pečení perníčků udělali tradici. Nejvíc se však děti těší na zdobení a následné zkonzumování.

ČERTOVSKÉ ODPOLEDNE

I ve družině slavíme svátek sv. Mikuláše. Tento rok jsme si udělali “čertovské odpoledne”. Tvořili jsme masky čerta a soutěžili v různých úkolech. Kdo vše splnil, dostal zdravou a dobrou odměnu. Četli jsme si o sv. Barborce, sv. Mikulášovi. Jako bonus byly mikulášské pracovní listy.

NÁVŠTĚVA HŘBITOVA

Dne 2. 11. si připomínáme památku zesnulých. Je to památka na ty, co už tu s námi nejsou. Vypravili jsme se proto na místní hřbitov, říct si a hlavně ukázat, co je s touto památkou spojené. Řekli jsme si, proč se na hrob davají věnce, proč zapalujeme svíčky, a co znamenaji napisy na náhrobcích. Bylo to zajímavé a zároveň poučné odpoledne.

VAŘÍME A PEČEME PODZIMNÍ DOBROTY

Podzimní období nám naděluje spousty chutného ovoce a zeleniny. Například dýně, cukety, hrušky, jablíčka… My máme nejraději sladké, tak jsme si upekli jablíčkový štrůdl – klasika, která neomrzí a je vcelku rychle hotová. Všichni pomáhali nejen s přípravou, ale i s mytím nádobí. Myslím, že naše první společné pečení se vydařilo.

ODPOLEDNE VĚNOVANÉ ZVÍŘATŮM

4. 10. slavíme Den zvířat. Ve družině jsme měli celý týden věnovaným zvířátkům, tvořili jsme tyto mazlíčky různými technikami. Zavítal za námi na hřiště pes od rodiny Láníčkové i králík. Jedno odpoledne jsme se vypravili na „farmu“ k Hlaváčům. Děti přinesly jablka a nakrmily kozy, prasata i drůbež. Moc jsme si to užili.

ZÁŘIJOVÉ ZÁVODY V TĚLOCVIČNĚ – TÝDEN MOBILITY

Ve znamení týdne mobility jsme si zopakovali dopravní značky a dali jsme si závody v tělocvičně. Potom jsme jezdili na koloběžkách a zahráli si floorball.

SOUTĚŽ – NEJLEPŠÍ ZÁŽITEK Z PRÁZDNIN

Na začátku školního roku jsme zavzpomínali, kde a co jsme dělali o prázdninách. Vznikla tak soutěž o nejlepší (nejsilnější) zážitek z prázdnin. Měli jsme klasicky tři vítěze – ti samozřejmě vyhráli něco dobrého na zub a pro potěchu ducha.

V MĚSÍCI ZÁŘÍ SLUNCE JEŠTĚ PĚKNĚ ZÁŘÍ

Začal nám nový školní rok a s ním i družina. První dny si užíváme pěkně na prosluněném hřišti a hrajeme společně také seznamovací hry.