Pohádkový karneval

V měsíci únoru jsme se učili o Masopustu. Je to také čas karnevalů a masek. V naší ŠD jsme uspořádali  pohádkový karneval se soutěžemi. Pohádkový proto, že děti v soutěžích hádaly správná jména pohádek, princezen. Dostaly také hudební kvíz s melodiemi ze známých pohádek. Házely míčem do plechovek a terče. Vítězné družstvo bylo odměněno. Na závěr karnevalu bylo vyhodnocení 3 nejlepších masek.


Den dětí v II. oddělení

Den dětí jsme prožili zábavně a soutěživě. Krásně svítilo sluníčko, proto jsme mohli soutěžní disciplíny provádět venku. Dvě družstva soutěžila v rychlosti skládání puzzle, skoku o jedné noze, kopu na branku a v hodu míčkem na klauna. Děti zábavné odpoledne moc bavilo a navzájem se hlasitě povzbuzovaly. Všichni dostali hned několik sladkých odměn.

 


Malování kamínků

V horkých dnech jsme se schovali do stínu a abychom jen neseděli, malovali jsme nasbírané kamínky. Motiv byl jakýkoliv jarní a letní, nebo i abstrakce. Používali jsme tempery, štětce a trochu vody, poté jsme malbu zafixovali lakem.

 


Den dětí v I. oddělení

Den dětí jsme oslavili hrami a soutěžemi v tělocvičně. Házeli jsme do kruhu, běhali slalom, skákali žabičky, tvořili žížaly, skládali slova. Odměnou nám byl balónek a sladký pamlsek.

 

 


Míčové hry

Do soutěže v kopané, vybíjené a florbalu byla zapojena obě oddělení ŠD. Hry se uskutečnily v tělocvičně. V kopané a ve florbalu vyhrálo 1. oddělení a ve vybíjené 2. oddělení. Nejlepším hráčem  her byl Tobiáš Rech z 2. třídy. Snažili jsme se dodržovat pravidla a hrát hry s kamarádským nasazením.

 


Miss a Missák ŠD

Letos naši soutěžící získávali body v těchto disciplínách – šití základním stehem, tvoření účesu, stavby z lega, módní přehlídka, ilustrace s básničkou a ukázka talentu – volná disciplína. V soutěži Miss nejvíce bodů získala Jana Fialová před Leontýnou Čadíkovou a Eliškou Žůrkovou. V soutěži Missák zvítězil Štěpán Šmíd před Vojtěchem Maláníkem a Jindřichem Kudrnou. Vítězům blahopřejeme.


Karneval 

Povídání o masopustu nám připomíná, že budeme mít v ŠD karneval. Připravujeme si masky – stříháme, lepíme, šijeme. Na karnevalu si sami vyhodnotíme masky a odměníme čarovnou hůlkou. Při tanečních soutěžích výherci dostanou sladkou odměnu.


Stolní hry

Na logické myšlení máme ve ŠD stolní hry Berušky, Dáma a Piškvorky. Soutěžení her probíhá celý měsíc leden. Nejlépe si vedla v Beruškách Leontýna Čadíková z 2. třídy. V Dámě zvítězil Vojtěch Maláník z 2. třídy a v Piškvorkách si nejlépe vedl Jindřich Kudrna z 1. třídy. Gratulujeme.

 


Krmení ptáčků v zimě

Po návštěvě krmelce jsme se vydali do lesíka „Břízky“. Spočítali jsme společně ptačí budky a zjistili, že už ani ptáčci nemají žádnou potravu. Ve škole jsme jim tedy pomocí loje a semínek „uvařili“něco k snědku. Druhý den, až potrava ztuhla, jsme ji šli pověsit na stromy. Nástěnku jsme si vyzdobili námi vyrobenými ptačími budkami.

 


Procházka ke krmelci

Během chladného zimního počasí myslíme i na hladovou lesní zvěř. Proto jsme se vypravili, vybaveni potravou pro ně vhodnou, ke krmelci v lese Boří. Cestou se nám podařilo spatřit cca 10 srnek najednou. Pověděli jsme si, jak se máme chovat v lese a cestou zpět jsme posbírali plasty, co tam lidé poházeli. Měli jsme (i přes větší zimu) radost, že se nám vycházka vydařila. Příští rok tam zavítáme zase.


U krmelce

Lesní zvířátka v zimě strádají, nemají dostatek krmiva. Doma jsme poprosili maminky, aby nám pro zvířátka nachystaly ovoce a zeleninu. Naplnili jsme krmelec v lesíku Boří a doufáme, že si zvířátka pochutnají. Rádi bychom sledovali stopy ve sněhu, ale jelikož nám žádný nenapadl, hledali jsme stopy zvířátek v encyklopediích. Příští rok určitě přijdeme za zvířátky opět.


Pečení perníčků

Nastává vánoční čas i ve školní družině. Vyzdobíme zimními náměty okna, nástěnky. Družinu provoníme perníčky, které jsme si společně za zpěvu koled upekli. Tvoříme přáníčka a dárečky z keramiky pro rodiče. Rozdáme jim je na vánoční besídce, kterou připravujeme.


Vánoční besídka prvního oddělení 

Těšíme se na konec roku, kdy ukážeme na vánoční besídce naši práci, kterou jsme pečlivě nacvičovali. Letos to byla pohádka Sněhurka a sedm trpaslíků, zimní básničky, koledování, vánoční zpívání. Vše se nám podařilo, a tak doufáme, že i kamarádi z MŠ a rodiče byli s námi spokojeni.

 


Vánoční besídka druhého oddělení        18. prosinec

Na konci roku rádi ukážeme, co jsme si nacvičili na vánoční besídku. Letos mělo každé oddělení svou. Zahráli jsme vánoční příběh o vesnici Mikulčice, děvčata se naučila básně se zimní a vánoční tématikou. Společně jsme pak za doprovodu kláves zazpívali moderní vánoční song od Ewy Farné (tímto moc děkujeme p.uč. Jiřímu Salajkovi)

 


Zdobení perníčků

Nastává vánoční čas i ve školní družině. Vyzdobíme stromeček ozdůbkami, které jsme vyrobili. Zimními náměty ozdobíme okna, nástěnky a výstavku. Družinu provoníme perníčky, které jsme barevně vyzdobili. Tvoříme přáníčka a dárečky – svícny. Rozdáme je na vánoční besídce, kterou připravujeme.

ŠKOLNÍ DRUŽINA PŘEJE PŘÍJEMNÉ PROŽITÍ VÁNOČNÍCH DNÍ.


Mikuláš ve školní družině

Dne 5. 12. přišel za námi Mikuláš, andělíčci a hodní čerti, protože máme ve ŠD děti, které nezlobí. Přinesli košíky se sladkostí. Popovídali jsme si a zazpívali a poté si zamávali, protože víme, že příští rok za námi zajdou opět. Děkujeme Mikuláši.

 


Skřítek Podzimník

Ze spadlého listí a přírodnin jsme pomocí tavné pistole lepili skřítka Podzimníka. Tyto prostorové výrobky děti moc baví a zdobí nám teď parapet družiny. Byla to soutěž, ale krásné a originální byli všichni skřítci, takže odměnu dostane každý, kdo vyráběl.


Nové hry

Před vánoci jsme dětem zakoupili nové hry do školní družiny. Všechny hned nadšeně vyzkoušely. Nejvíce se jim líbí hra rozvíjející pohyb – Twister.

 


Podzimní strom

V měsících říjnu a listopadu se mění příroda, hýří všemi barvami, a listí padá… Využili jsme těchto barevných skvostů k výrobě našich stromů ve školní družině. Velký strom byla společná práce z papírového kartonu, lepidla a barev. Děti moc bavila. Teď nám tento obr zdobí podzimní nástěnku. Listy jsme pak ještě zpracovávali každý na svém obrázku.

 


Neobvyklé soutěžení

Dne 20. 11. proběhla v tělocvičně akce Neobvyklé soutěžení. Děti z obou družin se spravedlivě rozdělily do pěti družstev, které mezi sebou závodily formou štafetových her. Disciplíny byly zaměřeny nejen na rychlost, ale i na dovednost a vědomostní chápání. Vítězné družstvo si odneslo malé věcné dárečky. Blahopřejeme.


S větrem o závod

Využíváme větrné podzimní počasí a jdeme závodit se šipkami, letadly a dráčky. Skládáme, obkreslujeme, stříháme, vybarvujeme a využíváme svou fantazii, aby nám z papíru vznikly co nejlepší létající výrobky, s kterými na venkovním hřišti závodíme. Vítězové soutěží jsou odměněni věcnými cenami.

 


Skládání puzzlí

První naší velkou družinovou soutěží je Puzzliáda, kde se snažíme poskládat obrázek, co nejrychleji umíme. Obrázek není jednoduchý, skládá se ze 48 dílů. Nejlépe si vedla Kateřina Hubačková z 1. třídy s časem 19 minut. Blahopřejeme nejen vítězce, ale všem, kteří obrázek sestavili.


Ovoce

Na podzim sbíráme v zahradách ovoce, které nám dává hodně vitamínů pro naše tělo. Podzimní ovoce jsme si namalovali, vymodelovali a nakonec přinesli do ŠD. Ve ŠD se ovoce krájelo a strouhalo a vznikly ovocné špízy a jablíčko-mrkvový salát, který nám velmi chutnal.

 


Poznáváme své okolí

Poznávat své okolí a bezpečně dorazit do určitého místa je náš cíl. Seznamovali jsme se s obcí Mikulčice. Víme, kterým směrem najdeme bydliště a základní budovy Mikulčic. První Šipkovaná nás vedla do okolí družiny, jídelny, lesíka Břízky, kde nás čekal přírodovědný kvíz. Už se těšíme na další stopování a poznávání.


PODZIMNÍ DEKORACE – SOVY, DÝNĚ

Ve družině jsme začali s podzimní výzdobou okenních parapetů. Děti si přinesly sklenici na zavařování. Každý si vyrobil, co bylo jeho srdci bližší – buď sovu nebo dýni. Nejdříve jsme byli nasbírat přírodniny. Poté jsme pomocí tavné pistole, šišek, bukvic a barevných papírů tvořili sovu. Dýně je natřená sklenice oranžovou barvou a dotvořená čepicí z látky a obličej z černého papíru. Děti tato prostorová dekorace moc bavila.


SOUTĚŽ – POHLEDNICE Z PRÁZDNIN

Na začátku školního roku jsme zavzpomínali, kde a co jsme dělali o prázdninách. Vznikla tak soutěž o nejhezčí prázdninovou pohlednici. Z každé třídy byl jeden vítěz – ten pak vyhrál něco dobrého na zub a pro potěchu ducha.

 


PODZIM VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Tento podzim byl velice teplý, stále svítilo sluníčko, tak jsme trávili spousty času venku. Užívali jsme si nových atrakcí na místním hřišti, skákali gumu a sbírali přírodniny.

 


Malování kamínků

Malovat na papír je méně namáhavé, jako malování na kamínek. I technika malování je jiná.  Malujeme temperami a malým štětcem, který se minimálně namáčí ve vodě. Dle tvaru kamínku volíme téma. Vzniknou nám různé obrázky, kterými si ozdobíme nám vybrané místo nebo ho můžeme darovat blízkým lidem.

 

 


Hračkiáda

Aby se děti cítily příjemně ve školní družině, seznámili jsme se s jejími oblíbenými hračkami.  Vyprávěním nám představily své hračky, které si přinesly do školní družiny. Vytvořením papírových zvířátek se povedlo zdramatizovat malé ukázky povídek o zvířátkách.


I. oddělení ŠD Vás vítá na webových stránkách školní družiny