Školní rok 2016/2017

Čarovné barvy země

Ve čtvrtek 15. 6. jsme se zúčastnili slavnostního vyhlášení výsledků VII. ročníku malířské soutěže Čarovné barvy země, do které jsme už před měsícem poslali naše čtyři obrázky. Slavnost se konala na Slovanském hradišti a my se tam vydali pěšky, protože jsme domácí a máme, až na výjimky, zdravé nožičky. Na Slovanském hradišti pro nás připravili spoustu aktivit. Zatančili jsme si latinskoamerické tance, vyrobili si vlastní hřebík i krásný šperk. Odnesli jsme si tašku plnou upomínkových předmětů. Nás hladové potěšil i oběd – řízek s bramborovou kaší a zeleninovým salátem, voda a oplatek.  Holky se celé dopoledne těšily na své milované Šroty. Tato známá skupina vystupuje na slavnosti již tradičně.  Loučily se s nimi předčasně se slzami v očích, poněvadž na nás již čekal autobus a my nemuseli jít zpátky pěšky.


Školní výlet

V pátek 9. června jsme jeli na školní výlet do Punkevních jeskyní a do propasti Macocha v Moravském krasu. Výlet se nám velmi vydařil. Bylo krásné počasí, cesta tam ubíhala v pohodě. Seznámili jsme se jiným typem krajiny, než máme u nás, poznali typy krápníků, a co dokáže voda v krajině vytvořit za krásu. Projeli jsme se ekovláčkem, lanovkou a na závěr se dosyta “nabaštili” v restauraci přímo nad Macochou. Všichni jsme byli moc spokojeni .


Exkurze do Brna

Dne 22. 3. žáci 4. a 5. třídy navštívili Planetárium v Brně, kde zhlédli program Úžasné planety. V tomto programu si zopakovali učivo o Vesmíru a Sluneční soustavě. Druhá část exkurze probíhala v muzeu Anthropos, kde obdivovali vývoj lidstva od pravěku. Velkým zážitkem bylo vidět mamuta v životní velikosti.


Beseda o Slovanech

V úterý 21. 2.  začala naše první etapa projektu v hodinách výtvarné výchovy “Čarovné barvy země”.  Jedná se o VII. ročník výtvarné soutěže, kterou vyhlašuje Jihomoravský kraj ve spolupráci s Masarykovým muzeem v Hodoníně a Slovanským hradištěm v Mikulčicích. Více informací naleznete zde.

Než začneme malovat přírodními barvami na téma “Paměť národa (Život doby velkomoravské – obživa)”, musíme zjistit, co naši předkové jedli, co pěstovali, co jim chutnalo. Požádali jsme o besedu Mgr. Hanu Novotnou ze Slovanského hradiště v Mikulčicích. Přijela za námi do školy a přivezla s sebou i ochutnávku potravin našich předků.  V příští výtvarné výchově začneme malovat.

 


Vánoční přání

 

Básničky z naší zahrádky

Od Místní akční skupiny Dolní Morava jsme získali ovocné stromy k výsadbě na naší školní zahradě. Jedná se o celorepublikový projekt Milión stromů. A tak jsme ve výtvarné výchově nakreslili ovocné stromy, vymysleli básničku a v informatice jsme ji napsali. Výsledkem je společná knížečka Básničky z naší zahrádky.


Dýňové pondělí  12. 9. 

Jako každoročně na podzim jsme uspořádali soutěž “Dýňové pondělí”. Večer přinesli žáci  krásně vyřezané, nabarvené a ozdobené dýně.  Dýně jsme společně zapálili, byl to pěkný zážitek. Druhý den jsme hlasovali o nejkrásnější dýni. Výběr byl pěkně těžký, protože letos se všichni důkladně připravili a dýní bylo velké množství.

 


Výstava jiřin  19. 9.

Podzim je nejbarevnější část roku. O tom jsme se přesvědčili na výstavě jiřin, na kterou jsme se šli podívat. Květiny vystavovali občané z Mikulčic. Takže jsme jejich jména znali. Poznali jsme jak krásné a barevné květy lze vypěstovat.  Mimo jiřiny jsme poznali starobylé zemědělské zařízení a přístroje, které požívali naši předkové. Někteří spolužáci si vyzkoušeli těžkou práci při výrobě šindele.