Školní rok 2017/2018

Kuchtíci

Když se spojí pracovní výchova s výtvarnou, vzejde z toho něco dobrého a zároveň krásného. Puding s piškoty jsme si ozdobili ovocem, stůl vyzdobili barevnými ubrousky či kytkami a jak nám potom chutnalo! Na finální výrobky byla radost se jen podívat. A co teprve ti spokojení mlsouni!

 


Divadlo Radost – Budulínek z hudebky

Pohádka o Budulínkovi patří neodmyslitelně do české literatury pro nejmenší. Představení divadla Radost v Brně představilo pohádku v prostředí lesní hudební školy, kde je ředitelem pan Dědeček a kam chodí zpívat a hrát i lesní zvířátka. Budulínkova babička vaří výtečný hrášek, který má ráda liška, Budulínek je neposlucha, lišce otevře i přes zákaz, ta ho unese do doupěte ke svým liščatům a babička a dědeček musí jít Budulínka hledat. V pohádce vše dopadlo samozřejmě dobře. Hodně se hrálo a zpívalo. Byli jsme všichni nadšeni a hercům se dostalo i potlesku ve stoje. Za zmínku stojí určitě i krásné prostředí divadla, plné soch, rekvizit a obrazů z různých představení.


Poznávej vědu – chemická show

V pondělí 21. května jsme se zúčastnili vědecké přednášky Poznávej vědu – chemická show. Opět k nám přijela paní lektorka, tentokrát se zajímavými chemickými pokusy. Nejdříve nám ukázala několik pokusů se suchým ledem. Největší úspěch měl pokus nazvaný „Bosorka“, kdy se z misky valil dým, jako když v pohádkách vaří čarodějnice lektvar. Zábavné byly i pokusy s balónky. Ale největší pecka byly pokusy s ohněm, při kterých nám ukazovala drobné výbušné kousky. Ty sklidily největší potlesk.

 


Školní výlet do Milotic

V úterý 15. května jsme se vydali společně s prvňáky na výlet do Milotic. Ani deštivé počasí, které nás vítalo od samého rána, nám nemohlo pokazit výletnickou náladu. Nejdříve jsme ráno vyrazili na exkurzi do firmy Lef Milotice, kde děti na vlastní oči viděly, jak se vyrábí knedlíky, halušky, ovocné knedlíky, listové těsto aj. Oblečeni do slušivých oblečků si mohly vše zblízka prohlédnout a něco i ochutnat. Dokonce jsme si mohli za super ceny nakoupit i „knedlíkové dárky“ domů.

Pak jsme si prošli zámecký park, kde nás už provázel lehký déšť. Po cestě jsme potkali i zámecké pávy. Pak jsme se rychle přesunuli do zámku. Tady na nás čekala prohlídka v krásných dobových kostýmech. Zámkem nás provázela paní hraběnka, s kterou si děvčata zatančila starý dobový tanec. Kluci si pak vyzkoušeli hodinu šermu. 

Domů jsme se vraceli trochu promrzlí a navlhlí, ale velmi spokojení.


Den matek

Ve čtvrtek 10. května se naše škola otevřela maminkám a všem, kteří spolu s námi chtěli oslavit Den matek. Po krásném slavnostním zahájení se návštěvníci rozešli do tříd, kde je čekala spousta aktivit, které si pro ně děti připravily.

V naší třídě si maminky mohly prohlédnout ve fotokoutku fotky z letošního školního roku nebo naši třídní kroniku. Dále je čekala přehlídka portfolií. Nechyběl ani koutek zábavy, kde si mohl každý vyzkoušet na čas poskládat puzzle – naše společná třídní fotka z Dýňového pondělí. Zruční jedinci si pak v dílničce vyráběli myšku. A ti lehce unavení si mohli odpočinout v koutku občerstvení a dát si pití nebo drobnou sladkost. Účast byla hojná a děti i maminky vypadaly velmi spokojeně.

Výsledky soutěže v puzzle:

 1. místo – maminka K. Domanská
 2. místo – maminka M. Veselá
 3. místo – naše žačka P. Fialová

Sportovec čtvrtletí

Ve třetím čtvrtletí se nám podařilo získat velkou sportovní cenu. Terezka získala 1. místo v soutěži „Sportovec čtvrtletí“ a to díky svým neuvěřitelným výkonům na Malé a Velké Moravě. Porazila tak i mnohem starší žáky naší školy. Velká gratulace!

 


Kino Svět a Planeta Česko

Ve středu 24. dubna jsme spolu s celou naší školou v rámci Prvouky, Přírodovědy a Přírodopisu vyrazili do kina Svět v Hodoníně, kde nám promítli film Planeta Česko. Celé kino jsme měli jen sami pro sebe. Film byl úžasný, dověděli jsme se spoustu nových zajímavostí a zhlédli úžasné záběry z naší přírody.


Hejtmanův pohár

Již druhý rok jsme se zapojili do soutěže Hejtmanův pohár. Cílem soutěže je projít v co nejkratším čase přesně stanovenou překážkovou dráhu, kde se běží slalom, dělají dřepy, kotrmelce, hází na basketbalový koš a celá řada dalších disciplín. Výsledky se pak odesílají do celorepublikového kola, tak budeme trpělivě čekat, jak dopadneme.


Velká Morava

Velké Moravy se letos z naší třídy zúčastnilo pouze 5 žáků – Terka Pitzingerová, Katka Tománková, Vanďa Láníčková, Matěj Domanský a Šimon Veselý. Ale i tak jsme slavili opět velký úspěch. Terezka si ve své kategorii doběhla pro krásné 2. místo.


Malá Morava

Letošního ročníku Malé Moravy se žáci naší třídy zúčastnili v hojném počtu. A podle toho to vypadalo i na bednách vítězů. Podařilo se nám získat hned čtyři medaile z šesti:

 1. místo – Terezie Pitzingerová
 2. místo – Vanesa Rehortová, Matěj Domanský
 3. místo – Šimon Veselý

Poslední plavání

V úterý 20. března jsme naposled zamířili na plavecký bazén do Hodonína na hodinu plavání. Tentokrát nás čekaly závěrečné závody a potom, za odměnu, hodina volného plavání. V naší kategorii jsme bojovali pouze sami mezi sebou, a tak všechny tři medaile zůstaly u nás ve třídě.

Pořadí vítězů:

 1. místo – Terezie Pitzingerová
 2. místo – Kateřina Tománková
 3. místo – Veronika Kočvarová

Noc s Andersenem

Letošní celostátní akce pro malé čtenáře se konala v pátek 23. března. Ve škole spalo přes čtyřicet dětí. Z naší třídy nominaci dostalo deset žáků. Téma tohoto ročníku bylo „Pejsek a kočička“. Během večera si tak účastníci prošli hned několika jejich pohádkami – šili kalhoty, pekli dort, myli podlahu či ošetřovali pejskovi tlapku. Noc jsme přečkali všichni šťastně a snídani jsme si díky maminkám užili nad míru. Děkujeme!


Projekt „Krokus“

Také v tomto školním roce jsme se zapojili do projektu „Krokus“, který se zabývá židovskými obětmi 2. světové války. I letos jsme vyráběli papírové krokusy. Pomáhali jsme také s úpravou záhonu, kam poté děti ze 4. třídy nasadily na podzim cibulky krokusů. My jsme je od února chodili pozorovat a vyhlížet. V polovině března na nás vykoukly žluté hlavičky, ze kterých jsme měli nesmírnou radost.


Návštěva obecní knihovny

V rámci hodiny Čtení jsme se v pondělí 12. března vydali do místní obecní knihovny. Paní knihovnice nás seznámila s provozním řádem, provedla nás knihovnou a dovolila nám si knížky prohlédnout, prolistovat i pročíst. Byla to velmi příjemná hodina Českého jazyka, která dětem otevřela nové možnosti v oblasti čtení.


Mé toulky za zvěří

V pátek 9. března jsme se byli podívat na výstavě myslivců, která se letos konala u nás v Mikulčicích na KD. I v tomto školním roce jsme do soutěže, kterou myslivecké sdružení vyhlásilo, posílali obrázky. A slavili jsme velký úspěch. Ve II. kategorii, do které jsme spadali, vyhrála naše Veronika Kočvarová nádherné 1. místo (obrázek „Srnečka“).


FIT – testy 2018

Ve čtvrtek 1. února ve školní tělocvičně vypuklo sportovní šílenství. Hned ráno jsme se převlekli do sportovního a dali se zápolit v šesti disciplínách. V různém pořadí jsme procházeli šest stanovišť: skok do dálky z místa, kliky, lehy – sedy, člunkový běh, hluboký předklon a vzpor – dřep (tzv. angličáky). Bojovali jsme jako lvi o každý bod. Důkazem bylo třeba 80 kliků u holek nebo hluboký předklon 15 cm pod úroveň lavičky.

Z naší třídy se na medaile podařilo dosáhnout čtyřem dětem:

 1. místo – Kateřina Tománková
 2. místo – Terezie Pitzingerová, Šimon Veselý
 3. místo – Veronika Kočvarová

První plavání

Tak už je to tady! V úterý 9. ledna jsme se stali plavci. Šlo jen o první seznamovací hodinu, a tak to byla pořádná zábava. Nejdřív jsme se rozdělili do čtyř skupin, kde jsme se plavčicím pochlubili, jak umíme nebo neumíme plavat. A pak už začala pořádná legrace. Mohli jsme si půjčit různé plavecké pomůcky a hračky a řádit ve velkém bazénu, co hrdlo ráčí. A i když to vypadalo jako zábavička, pěkně nás to zmohlo. Na zpáteční cestě si někteří dokonce v autobuse i schrupli.


Krmení zvířátek

Ve čtvrtek 21. prosince jsme vyrazili již tradičně do Boří ke krmelci. Vzali jsme zvířatům vánoční nadílku – zeleninu, kaštany, žaludy, ale i lojové koule či zrní pro ptáčky. Počasí se nad námi smilovalo a vydrželo přesně do našeho návratu. Déšť se spustil v okamžiku, kdy jsme již byli bezpečně ve škole. Trochu jsme se prošli, trochu vymrzli, udělali dobrý skutek a ještě si procvičili Prvouku.


Třídní kolo recitační soutěže

Týden před Vánočními prázdninami jsme si ve třídě uspořádali třídní kolo recitační soutěže. Po velmi těžkém a napínavé hlasování jsme se společně rozhodli pro ocenění těchto nejlepších recitátorů.

 1. místo – Terezka Pitzingerová
 2. místo – Zuzanka Rampáčková
 3. místo – Liběnka Bušková

Zvláštní cenu za výběr textu a délku textu si odnesla ještě Viktorka Salajková, Verunka Kočvarová a Peťka Fialová.


Čertovské učení

Ani letos nás na začátku prosince neminulo již tradiční Čertovské učení. Měli jsme lehkou změnu v barvách týmů. Tentokrát jsme se rozdělili na černý, červený, fialový a zelený tým. A pak už probíhalo vše, jak má být. Každý tým si prošel všechna čtyři stanoviště: Andělský slabikář, Pekelné počty, Mikulášovy zlaté ručičky i Sněhovou (na)dílku. Navštívil nás i Mikuláš s anděli a čerty. Na závěr dne jsme si společně zazpívali a vyhlásili vítězný tým. Letos se stal vítězem ČERVENÝ.


Výchovný jazzový koncert

V pondělí 6. listopadu jsme se zúčastnili výchovného koncertu našeho slavného rodáka Jaromíra Helešice. Se svým slavným Triem a pozvaným hostem nám postupně ukázali pomocí hudby vývoj jazzu. A zážitky, ty měly děti různé:

„Líbilo se mi, jak pan Helešic hrál na buben.“ (Z. Rampáčková)

„Mně se líbilo společné focení. (L. Štursová)

„Líbil se mi ten kytarista, co zpíval.“ (T. Hépal)

„Mně se líbilo klavírové sólo.“ (J. Minda)


Halloween

V úterý 31. října jsme se opět připojili k oslavám Halloweenu. Většina z nás přišla v kostýmech. O Halloweenu jsme si povídali, četli, poslechli a zazpívali jsme si strašidelnou písničku, naučili se pár slov typických pro Halloween. Pracovali jsme s pracovními listy, které se Halloweenu týkaly. Učili jsme se třídit informace, pracovat s klíčovými slovy či pracovat podle pracovního postupu. Vyrobili jsme si také strašidelnou lucerničku, vybarvili si krásnou omalovánku (díky, Viki!) a smlsli si na úžasných halloweenských perníčcích (díky, Matýsku!). Radost nám udělala i strašidelná samolepka (díky, Zuzanko!). Bylo to fajn!

 


Bílý poklad (mléko)

V pátek 20. října jsme se v rámci výchovy ke zdraví zapojili do školního projektu Bílý poklad (mléko). Zjišťovali jsme informace a zajímavosti o mléku, informace jsme třídili, udělali jsme si malou ochutnávku slaných a sladkých mléčných výrobků. Došlo i na hlasování. Poté jsme se vrhli na výrobu plakátů propagujících mléčné výrobky.


Ukliďme si Mikulčice

V pátek 13. října jsme se opět se školou zúčastnili celostátního projektu 72 hodin aneb ruku na to – Ukliďme si Mikulčice. V deset hodin jsme se vydali do uličky vedle školních pozemků, abychom tam spolu s prvňáky trochu pouklízeli. Vyhrabali jsme společně trávu, vysbírali papírky i nepořádek a vytrhali lebedu z chodníku. Nadšení nám nechybělo. A stihli jsme si užít i legraci.


Sběr papíru

I v letošním roce se naše třída zapojila do školního sběru papíru. Společnými silami se nám během loňského školního roku podařilo ve třídě nasbírat 8kg papíru. Bohužel z 22 dětí se do sběru tentokrát zapojilo pouze 11 dětí, a tak nám to vyšlo jen na 5. místo mezi třídami. V rámci naší třídy jsme si také vyhlásili nejlepší sběrače a dopadlo to takto:

 1. místo – Zuzanka Rampáčková (263kg)
 2. místo – Vaneska Rehortová (245kg)
 3. místo – Viktorka Salajková (160kg)

 


Štafetový běh Boba Zháňala

Ve středu 11. října se vybraní žáci naší školy zúčastnili štafetového běhu o pohár Boba Zháňala v Hruškách. Za naši třídu závodili Matěj Domanský, Šimon Veselý, Vaneska Rehortová, Terezka Pitzingerová a Liběnka Bušková. Jako náhradnice v záloze číhaly Viki Salajková a Katka Tománková. V konkurenci osmi závodních týmů jsme se umístili na krásném 3. místě. Všichni závodníci si přivezli medaile a pro školu vítězný pohár.

 


Kuchaři

V pátek 6. října jsme v pracovních činnostech testovali naše kuchařské dovednosti. Rozhodli jsme se začít zlehka, a tak jsme se pustili do ovocného salátu. Rozděleni do pěti skupin jsme se vrhli na práci. A jak to dopadlo? O tom už komentáře dětí a fotky.

Bylo to dobré. Ne, bylo to vynikající.“
(Vaneska Rehortová, Šimon Veselý, Broňa Mokrohajský, Emilka Kurková, Jirka Minda)

 „Salát byl moc dobrý.“
(Rosťa Bílský, Zuzka Rampáčková, Verča Dostálová, Lucinka Vojtíšková)

 „Salát byl moc kyselý, ale dobrý. Nakonec nám všem chutnal.“

(komentovaly ostatní skupiny společně)


Dny bezpečí

V pondělí 2. října jsme se v rámci školního projektu Dny bezpečí vydali do Archeologického ústavu v Mikulčicích. Hlavním tématem dne byl přesun v terénu, a tak jsme se přesunuli hned několika způsoby. Ráno jsme my nejmenší cestovali autobusem. Na místě nás čekalo promítání o výrobě šperků, prohlídka úžasných nálezů (keramika, zbraně, zemědělské nářadí atd.) či ukázka způsobu hledání památek pomocí detektoru kovu. Svačinu jsme si pak mohli připravit na ohništi, které pro nás bylo přichystáno hned u Archeologického ústavu. Voňavé špekáčky, opečený chleba nebo rohlík stál opravdu za to. Na zpáteční cestu jsme poté vyrazili pěšky. A i když se zpočátku ozývali nějací „brblové“, nakonec cestu zvládli úplně všichni. A většina si dnešní pohyb na čerstvém vzduchu dokonce velice pochvalovala.


Akropole cross

Ve středu 27. září jsme se již podruhé zúčastnili běhu Akropole cross aneb Běh Rasticovým městem. Na Slovanské hradiště nás ráno odvezl autobus. Tam jsme nezapomněli posvačit, lehce jsme se rozcvičili a pak už hurá na slavnostní nástup. Tentokrát jsme běželi ve třech kategoriích. Na medaile jsme nedosáhli, ale užili jsme si krásný sportovní den.


Záložka do knihy

Knihovna Jiřího Mahena v Brně a Slovenská pedagogická knihovna v Bratislavě vyhlásily u příležitosti Mezinárodního měsíce školních knihoven 2017 již 8. ročník projektu Záložka do knihy spojuje školy, jehož letošním tématem je Tajuplný svět příběhů. Cílem projektu je navázání kontaktů mezi českými a slovenskými základními školami a podpora čtenářství prostřednictvím výměny záložek do knih. Žáci tvoří v rámci projektu záložky do knih, na nichž libovolnou technikou ztvárňují letošní projektové téma, a mění si je s partnerskou slovenskou školou. My jsme se zapojili opět také. Letos jsme tvořili záložky ve tvaru dopisní obálky, ve které se skrývá malé pohádkové tajemství pro každého obdarovaného kamaráda.


Buďme kamarádi

Ve čtvrtek 21. září jsme se zúčastnili projektu Etických dílen „Buďme kamarádi“. Společně jsme si povídali o důležitosti kamarádství, o vztazích mezi kamarády či různých situacích, které s kamarády zažíváme. Pořadem nás provázela opička Julča. S ní jsme si užili spoustu legrace.

 


Výstava ve Vinařském muzeu a v Chalupě Fanoša Mikuleckého

Krásná podzimní výstava na téma „Z tej našej zahrádky“, která probíhala ve Vinařském muzeu a v Chalupě Fanoša Mikuleckého, nám v pondělí 18.  září zpestřila hodiny výtvarné výchovy. U vinařů jsme mohli nahlédnout na velké množství plodů jablek, rajčat, paprik, fazolí a dalších dobrot, které právě dozrávají na zahrádkách. Nahlédli jsme i do světničky Fanoša Mikuleckého. Součástí výstavy byla i báječná ochutnávka ovoce a jablečného moštu či loupání kukuřice. Podzimní dekorace z přírodnin zdobily celé muzeum. Poté jsme se přesunuli do Chalupy, kde jsme opět nahlédli na život našeho slavného rodáka. Zkusili jsme si bylinkovou poznávačku, obhlédli staré loutky či navštívili sušárnu tabáku. Vše bylo opět v podzimním ladění. Výstava se nám moc líbila.


Dýňové pondělí       11. 9. 

U hlavního vchodu školy se od rána začali kupit strašáci a jiné dýňové dekorace. Večer se před školou sešlo letos 10 druháčků, kteří přišli svého strašáka rozsvítit nebo se jen potěšit z práce jiných. Při večerním zapalování jsme se společně poprvé vyfotili a také jsme měli možnost prvního hlasování. Druhý den pak hlasovali všichni znovu v rámci školy. Úspěch se nám nevyhnul ani tento rok. 3. místo získala Zuzka Rampáčková se svým dýňovým Drákulou.