Školní rok 2020/2021


DEN DĚTÍ

Tak jako každý rok jsme se na den dětí pobavili soutěžením ve družstvech. Ta proti sobě soutěžila v disciplínách jak rozumových, tak pohybových. Děti byly do her zapálené a skandováním se povzbuzovaly. Vyhráli samozřejmě všichni a jako odměnu jim byl nanukový dort.

NÁVŠTĚVA HASIČÁRNY

Dne 20. 5. jsme se vypravili na exkurzi mikulecké hasičárny. Provedl nás a vše nám vysvětlil vedoucí jednotky pan Karel Dostál. Děti byly nadšené, když si mohly vyzkoušet hasičské vozy uvnitř. Měli jsme i spoustu otázek a vše nám byly zodpovězeny. Bylo to příjemné a velice zajímavé odpoledne.

DEN MATEK – VÝROBA PŘÁNÍ

Blíží se krásný svátek – našich maminek. A tak jsme jim společně vyrobili osobité přání i s fotkou. Děti pracovaly s vodovými barvami, lepidlem a zopakovaly si i stříhání. Z výtvorů byly nadšené, tak snad se budou líbit i maminkám.

KRESLENÍ NA CHODNÍK

Dne 15. 5. se slaví mezinárodní den rodiny. A tak jsme si povídali o vazbách a vztazích v rodině.  Každý pak svou rodinu znázornil pomocí kříd na chodníku. Vyšlo nám krásné počasí, tak jsme si kreslení venku užili.

ZVÍŘÁTKA V ZIMĚ

Jako každý rok myslíme na zvířátka a připomínáme si, co asi mají k snědku, když jim vše zapadá sněhem. Chodíme jim dávat potravu ke krmelci. Tentokrát jsme se šli podívat na zvířátka ke Hlaváčům, v teple družiny jsme pak vytvořili koláž s lesními zvířátky a budku pro ptáčky.

ZIMNÍ SPORTY

Když konečně napadl pořádný sníh, začaly nám zimní radovánky. Užívali jsme si koulovačku, stavění sněhuláka a vzpomínali jsme, jaké zimní sporty máme rádi. Kromě omalovánek se zimními sporty jsme malovali i sami sebe jako bruslaře za pomocí zmizíku, papírového tácku a barevné tuše.

VÝROBA SMOOTHIE

Jak doplnit vitamíny v zimě? Nejzdravější a populárním nápojem zvaný smoothie. Děti moc bavilo krájení ovoce a mixování ovoce. Každý si zvolil mix ovoce, které má nejraději a pak si z něj vyrobil nápoj plný vitamínů. Při popíjení smoothie jsme pak luštili křížovky a kvízy o ovoci.

KVÍZ – URČUJEME ZDRAVÉ A NEZDRAVÉ POTRAVINY

V měsíci lednu jsme si povídali o potravinách, které nám dodávají do těla vitamíny a také o těch, které nám naopak škodí. Děti si zasoutěžili v rychlosti při poznávání zdravých a škodlivých potravin. Moc je to bavilo a zároveň se i něco naučily.

OVOCE A ZELENINA POZNÁVANÁ POSLEPU

V zimním období si připomínáme, jak důležité jsou pro zdraví vitamíny. Nejlepším způsobem jak je doplnit, je konzumovat ovoce a zeleninu. Doplňovali jsme je tedy zdravým a zároveň zábavným způsobem – poznávali jsme kousky ovoce a zeleniny se zavázanýma očima.

MASOPUST A VÝROBA MASEK

V únoru jsme se učili, co je to masopust. Pouštěli jsme si o něm video. V plánu byl i karneval, ale z důvodu malého počtu dětí a omezení zpěvu a tance covidovou situací jsme si alespoň vyrobili masky.

PEČENÍ A ZDOBENÍ PERNÍČKŮ

Jedna z vánočních tradic, na kterou nezapomínáme žádný rok, je pečení a zdobení perníčků. Děti se na ni každoročně těší, nejvíce pak na jejich konzumaci. Na zdobení  jsme použili barevné barvy v tubách a dětem to šlo krásně od ruky.

MIKULÁŠ, ČERT A ANDĚL

V době corona viru za námi nemohl přijít na návštěvu opravdový čert, Mikuláš a anděl, a tak jsme si je vyrobili sami v mnoha podobách.

RADOST Z PRVNÍHO SNĚHU

První sníh nám letos napadl celkem brzy a tak jsme nelenili a šli vyzkoušet jeho kvalitu. Dostalo se i na dělání anděla ve sněhu a dokonce se nám podařil postavit i středně velký sněhulák. Koulovačka byla samozřejmostí.

PODZIMNÍ TVOŘENÍ

Během podzimu jsme ztvárňovali  jeho hlavní znaky a tím je ježek ve všech podobách, slunečnice a samozřejmě drak.. Nejvíce děti bavila výroba ježka ze šišek.

PODZIMNÍ SVÍCNY

SOUTĚŽ – SKŘÍTEK PODZIMNÍK

Když bylo venku pravé podzimní počasí, vyráběli jsme skřítka Podzimníka. Využili jsme kombinovanou techniku, každý maloval a tvořil, čím chtěl. Základ tvořilo něco přírodního. Jako obvykle vznikla krásná nevšední díla.

SOUTEŽ – NEJLEPŠÍ ZÁŽITKY Z PRÁZDNIN

Hned po návratu do školních lavic jsme si dali soutěž o nejlepší zážitek z prázdnin.  Z každé třídy byl jeden vítěz a dostal věcnou cenu.


Kreslení na chodníku

Tento týden máme pohádkový. Hledáme oblíbené pohádky, které si přečteme nebo vyprávíme. Tvoříme stojaté pohádkové bytosti – hrajeme pohádky. Soutěžíme v pohádkových štafetových hrách

v tělocvičně. Nakonec kreslíme barevnými křídami venku pohádky na chodníku a doufáme, že se bude kolemjdoucím lidem  kresba líbit.


Vítání léta

V měsíci červnu nám začíná léto. Travička se zelená, svítí sluníčko a kvete vlčí mák. Těšíme se na koupání a krásné letní vzpomínky. Ve ŠD jsme uvítali léto tvorbou slepovaných barevných kytiček

a velkým sluníčkem.


Atlet školní družiny

Každý rok ve ŠD uspořádáme atletický čtyřboj.

Nejdříve se dozvíme, co do atletiky patří za disciplíny, a pak vyhledáváme známé světové atlety, které se snažíme nakreslit na výkres.

Poté soutěžíme v těchto disciplínách – hod kriketem, skok z místa a běháme krátké a střední tratě.

Atletem roku se stal Nicolas Stöhr před Eliškou Rakvicovou a Nicolou Bílíkovou.


Maminka

Blíží se nám Den matek, proto i my ve ŠD tvoříme přáníčka a dárečky pro maminku.

To co chceme mamince říct je vyjádřeno touto básničkou:

Maminko, ty moje srdíčko máš

a radost mi ty dodáváš.

Vděčná jsem, že ty tu jsi

a že život jsi dala mi.

Vždy při tobě budu stát,

ať už se má zem rozpadat,

ať v jakýkoli situaci jsem,

tak jen na mě se ohlížej.

Nezoufej, jsem tu pro tebe,

jsi moje maminka, zlatíčko mé,

co nikdy neopustím, ať je, jak chce, zle.

Je to někdy těžký, ale zvládnout to musíme,

nic jinýho nezbyde, to asi ne.

Vystačíme si samy,

jako andělé zavření mezi domy,

my pomůžeme jim i nám

a zaklejem ty, co se vysmívaj.

Miluju tě, maminko,

a vím, že až umřeš TY, tak i JÁ.


Karneval

Masopust s karnevalem patří k měsíci únoru, a tak i ve školní družině nemůže chybět. Vybíráme nejlepší masky, které odměníme věcnými cenami. Poté si zahrajeme soutěže a zatančíme za sladkou odměnu.


Cesta ke krmelci

Letos nám po cestě ke krmelci sněžilo a mi mohli sledovat stopy zvířátek. Zvířátkům jsme nadělili do krmelce jablíčka, mrkev, seno a zrní. Dobrý pocit, že se pomohlo zvířátkům, nás hřál na zpáteční cestě.


Miss ŠD

Každým rokem v měsíci lednu pořádáme ve ŠD soutěž „Miss a Missák ŠD”.

Děti mají 5 disciplín na bodování: šití, přehlídka šatů s hudbou, tvoření účesů (dívky) nebo stavebnice (chlapci), volná disciplína – ukázka co umíme nejlépe a přírodovědný kvíz. Nejvíce bodů nasbírala v dívkách Eliška Rakvicová a v chlapcích zvítězil Nicolas Stöhr. Gratulujeme.

 


Stolní hry

V měsíci říjnu jsme započali hrát stolní hry Berušky a v prosinci se dokončila hra Dáma.

Někteří kamarádi hry neznali, tak jsme dostali úkol je s hrami seznámit. V soutěžích se všichni snažili a tři nejlepší hráči byli odměněni věcnou cenou. Gratulujeme.


Čertovský rej

Dne  4. 12. jsme v družině uvítali Anděle, čerty a Mikuláše, který nám po básničce nadělil balíček sladkostí. Čerti s námi soutěžili a tancovali na diskotéce.

Hodně jsme se nasmáli a zůstali jsme přáteli.

 


Vítáme Vás v naší školní družině v novém školním roce

Máme určená pravidla, kterými se budeme rádi řídit.

Máme nové kamarády.

Máme nové prostředí, ve kterém se budeme cítit bezpečně.