Školní rok 2022/2023


První plavání

Dnes jsme poprvé vyrazili na plavání. Nejdříve nás paní plavčice seznámila s pravidly. Potom jsme předvedli, co umíme, abychom mohli už příště plavat v různých skupinách podle úrovně plavání. A pak následovala skvělá část – volné plavání. Dostali jsme spoustu vodních hraček a pomůcek a pak už jsme v bazénu řádili jako kačeny 🙂

Ponožkový den

21. březen byl organizací OSN vyhlášen jako Světový den Downova syndromu. Také my jsme se k této podpoře připojili. Tento den se na znamení oslavy lidské jedinečnosti nosí dvě různé ponožky. My jsme si je ráno dali. A v rámci pracovních činností jsme si vyrobili i ponožkového maňáska.

Obecní knihovna Mikulčice

V rámci Českého jazyka jsme opět po roce vyrazili navštívit naši místní knihovnu. Nová paní knihovnice, paní Kosíková, nás mile přivítala. Seznámila nás s řádem knihovny, pravidly půjčování a ukládání knížek. Dovolila nám půjčit si a číst v knížkách, ale i zahrát si stolní hry, které má knihovna pro děti k zapůjčení. Na rozloučenou jsme dostali sladkost a omalovánku. Pro zájemce měla nachystané i nové přihlášky do knihovny. Byla to velmi milá hodinka 🙂

Výstava trofejí

V pátek 10. března jsme dostali pozvání na výstavu trofejí, která se uskutečnila na KD Mikulčicích. Výstavou nás provedly dvě myslivkyně, které nám řekly spoustu zajímavostí o zvířatech v našich lesích. Na některé exponáty jsme si mohli i sáhnout. Jeden pan myslivec nám předvedl vábničky na různou zvěř.

Letos jsme se již podruhé přihlásili do výtvarné soutěže “Mé toulky za zvěří”. Naše obrázky se spoustou dalších byly součástí této výstavy. A i když jsme tentokrát nevyhráli, měli jsme z nich velkou radost a byli jsme na svá díla pyšní.

Hra na netradiční hudební nástroje

Začátkem března za námi opět zavítala paní Havránková, která tentokrát přijela s netradičními hudebními nástroji. Ukázala nám je, předvedla, jak se na ně hraje a řekla nám i něco o jejich historii či původu.

Potom jsme si všichni společně vyzkoušeli hru na bubny. Na závěr nás čekala hra s šátkem, která nás hodně bavila a rozesmála.

Projekt “Mikulčice”

V rámci Prvouky a Českého jazyka jsme se pídili po nejrůznějších informacích o naší obci. Připomněli jsme si důležitá místa, rodáky či akce. Navštívili jsme také kostel, kde nás provedl pan kostelník pan Novák. A zašli jsme i na Obecní úřad za panem starostou Josefem Dvořáčkem.

Beseda se spisovatelkou Ivou Procházkovou

Na čtvrtek 23. února jsme dostali pozvání do knihovny v Hodoníně na besedu s paní spisovatelkou Ivou Procházkovou. Film “Myši patří do nebe”, který byl natočen podle její knížky, někteří z nás viděli v kinech již na podzim. A možná i proto jsme se těšili na slavnou osobnost o to víc.

Na besedě nám četla z knížky “Pět minut před večeří” a nám se to moc líbilo. Hodně jsme se nasmáli, protože příběh byl hodně legrační.

Fajn byla i beseda, při které jsme si s paní spisovatelkou povídali a kladli jí nejrůznější otázky. Všechny trpělivě zodpověděla a byla moc příjemná.

FIT testy

Sportovní nadšení jsme projevili během FIT testů, které jsme absolvovali těsně před Pololetními prázdninami. Vynaložili jsme snahu, jako by šlo o olympijské medaile. Tiše doufáme, že na nějakou určitě dosáhneme 🙂

Návštěva Chalupy F. Mikuleckého

Společně s 2. A jsme se šli podívat na krásnou výstavu “Město na vesnici?”. Nejvíc nás uchvátily krásné klobouky a starodávný telefon.

Recitační soutěž

Školní kolo Recitační soutěže otevřelo nový měsíc – únor. Celkem vystoupilo 21 recitátorů. Za naši třídu vystoupili čtyři soutěžící: Eliška Pazourková, Olinka Konečková, Ellenka Králová a Kubík Kočvara. Do poroty usedla Nina Kirchová a Amálka Urbánková. Krásné 2. místo za naši třídu vybojovala Olinka Konečková.

Planetárium Brno

Nejvíc se mi líbila pohádka a to, jak krtek pořád opakoval „Moment, moment“.   J. Kočvara

Mně se nejvíc líbila souhvězdí na obloze.     K. Čadíková

Nejlepší byla otočná kopule.  E. Pazourková

Dobré bylo, jak na nás padal Měsíc.  N. Kirchová, E. Králová

Nám se líbilo všechno.           V. Jandová, T. Jablonická

Dobrý byl i automat na sladkosti a pití J     V. Procházka, M. Kaňa

Třídní kolo recitační soutěže

V pondělí 9. ledna jsme si v rámci Českého jazyka uspořádali třídní kolo Recitační soutěže. Zazněli básničky dlouhé, krátké, vtipné i vážné. Někteří poetové si dokonce vyrobili kostým nebo přinesli rekvizity. Byla to krásná hodina a hlasování nebylo vůbec jednoduché. Ve finále jsme určili společnými silami tyto tři vítěze:

1. místo – Eliška Pazourková

2. místo – Olinka Konečková

3. místo – Ellinka Matějíčková

“Povánoční” pracovky

Hned po návratu z prázdnin jsme se vrhli do kuchyňky a pustili se do vaření. Sliby se mají plnit nejen o Vánocích, a tak jsme si splnili slib, který jsme si v prosinci dali. A to, že si v pracovních činnostech uděláme palačinky s marmeládou, Nutelou a šlehačkou. Každý si mohl svoji palačinku naplnit a ozdobit podle svého. A že všem chutnalo, je vidět na fotkách.

Zpívání u stromečku

Celá škola se sešla i ke společnému zpívání u vánočního stromečku v přízemí. Protože na dnešní den Školní parlament vyhlásil “Pyžamový den”, s úsměvem jsme si mohli prohlédnout krásná pyžamka dětí, učitelů i pana ředitele. Společně jsme si zazpívali koledy a rozdělili dárky, které se objevily i pod tímto školním stromečkem.

Vánoční nadílka

Poslední den před Vánočními prázdninami se pod naším školním stromečkem objevila hromada dárků. Každý si našel svou nadílku a společně jsme se z nich radovali. Udělali jsme si i malou ochutnávku vánočního cukroví. Prostě správné ladění na Vánoce!

Výprava do krmelce

Těsně před Vánocemi jsme společně s dalšími dětmi 1. stupně vyrazili na tradiční výpravu ke krmelci. Využili jsme krásného zimního počasí, posledního sněhu a mrazu, a zanesli jsme zvířátkům spoustu dobrot. Do krmelce jsme nanosili jablka, mrkve, kaštany a další mňamky.

Knihovna Hodonín

V pátek 16. prosince jsme společně s 2. A vyrazili na předvánoční program do Městské knihovny v Hodoníně. Moc jsme se těšili na paní knihovnici, kterou jsme neviděli od loňského školního roku a akce Knížka pro prvňáčka. Paní knihovnice si pro nás připravila malé divadlo, kde jsme si ukazovali = hráli příběh o narození Ježíška. Nechybělo ani naše oblíbené půjčování a prohlížení (a letos už i čtení) knížek. Nakonec nám paní knihovnice půjčila kostýmy a společně jsme si zinscenovali situaci u jesliček, u narozeného Ježíška. Bylo to bezva strávené dopoledne v předvánočním těšení.

Vánoční dílnička

V úterý 6. prosince se nám po dlouhé době opět podařilo uskutečnit Vánoční dílničku. O slavnostní zahájení se postaral Sboreček s paní učitelkou Šimčíkovu. Ke sborečku se přidaly i další děti. Otevřeno bylo několik stanovišť, kde si mohli všichni (děti, maminky, babičky, tatínci) vyrobit nějakou vánoční dekoraci. V kuchyňce pak na všechny čekalo sladké překvapení.

Čertovské učení 

V pondělí 5. prosince proběhl na naší škole projekt Čertovské učení pro děti 1. stupně. Žáci se učili netradičními metodami. Během projektu byli rozděleni do čtyř barevných skupin, které společně procházely jednotlivými stanovišti. Žáci SI vyzkoušeli Pekelné počty (M), prošli Andělský slabikář (Čj), otestovali Mikulášovy zlaté ručičky (Pč a Vv) a Čertovské muzicírování (Hv). Na návštěvu přišel i Mikuláš s anděli a čerty.

Halloweenské učení

V pondělí 31. října jsme společně ve škole oslavili Halloween. Spousta z nás přišla v krásném strašidelném kostýmu. Během vyučování jsme plnili různé halloweenské úkoly, vyráběli lucerničky nebo se učili nová anglická slovíčka o Halloweenu. Taky jsme poslouchali písničky a mlsali sladkosti, které naši spolužáci přinesli a podělili se. Dobrůtky byly sice trochu hrůzostrašné (gumové upíří zuby či krvavé oči), ale zato strašně dobré. Užili jsme si prima den!

Koncert jazzové kapely KUHtrio

Koncert se nám všem moc líbil. Většině se líbilo, že mohli tančit. A to i s kamarády z jiných tříd. Dobré bylo, jak na nás kytarista mluvil anglicky. A taky jak velké holky z devítky hrály na bubny.

Včelařská zahrada

„Bylo to moc dobré. Mohli jsme si nasadit včelařské klobouky.“ Olinka

„Povídání o medu bylo super.“ Terezka

„Mně se líbilo hledání královny na obrázku. A taky, jak jsme se dívali na včelky přes sklo.“ Vanesska

Školní pozemky

Záhonek, který jsme si pro podzimní radost vysadili, musíme také pěkně opečovávat. A tak jsme se vydali na pozemek vyplet, pokopat a pozalévat. Zadní stěnu jsme ve spolupráci s 2. A taky vyzdobili podzimními dekoracemi. Když už jsme byli ve zdobení, pustili jsme se i do chodníku 🙂

První pomoc

V pátek 30. září měl proběhnout projekt Chodíme a jezdíme bezpečně, jehož součástí bývá i první pomoc. Počasí nám bohužel vůbec nepřálo, celý den pršelo a bylo opravdu ošklivé chladné podzimní počasí.

A tak jediné co nám z projektu zbylo, byla první pomoc, kterou nám velmi zajímavě a mile zprostředkovala paní ředitelka Červeného kříže z Hodonína, paní Anna Jurkovičová. V tělocvičně jsme si mohli vyzkoušet různé techniky pomoci, obvazování a další aktivity. Moc děkujeme!

Pěšky do školy

Naše škola se zapojila do celostátního projektu Pěšky do školy. Projekt se uskutečnil v pátek 30. září. V tento den děti přišly do školy pěšky. Smyslem akce bylo naučit děti chodit do školy “po svých :-)” a zamezit příjezdu automobilů před školu mezi děti. Děti předem nachystaly řadu značek, nápisů a kartiček. Do akce se zapojila velká spousta dětí i rodičů. Děkujeme.

Stezka bosou nohou

Ve čtvrtek 29. září jsme společně s dětmi z celého 1. stupně vyrazili na úžasný přírodovědně-turistický výlet do Valtic. I když nás počasí do poslední chvilky pořádně napínalo, nakonec to byl fantastický den. Stezku jsme si užili i se všemi jejími nástrahami. Prostě parádička!

Sběr papíru

Ve dnech 19. – 21. září proběhl na naší škole již tradiční sběr papíru. Malá statistika za naši třídu:

– ze 14 dětí se sběru zúčastnilo 9 dětí

– celkem jsme nasbírali 667 kg papíru

– na jednoho žáka to dělalo 48 kg

V celkovém hodnocení školy jsme skončili na úžasném 2. místě. Jen o jedno místečko nám unikla voňavá pizza. Aspoň máme motivaci na další rok 🙂

V rámci třídy vypadal stupínek vítězů takto:

1. místo – Olga Konečková

2. místo – Antonie Maradová

3. místo – Eliška Pazourková

Ovocný špíz

Dnes jsme v kuchyňce vařili. Dělali jsme ovocné špízy. Moc jsme si na nich pochutnali, hlavně na melounech, jablíčkách, banánech a nektarinkách. Bavilo nás krájení a napichování. Moc jsme si to užili.

Z tej našej zahrádky

V pondělí 19. září jsme společně s 2. A navštívili zahrádkářskou výstavu. Výstava se konala v Muzeu vinařství a vinohradnictví v Mikulčicích. A kromě vystaveného ovoce, zeleniny a květin, jsme se mohli radovat také z ochutnávky jablek, jablečného a vinného moštu, který nám moc chutnal. Potěšilo nás, že výstavu zdobily naše obrázky, které jsme pro zahrádkáře malovali ve výtvarné výchově.

Dýňové pondělí

V pondělí 12. 9. se konala první školní akce Dýňové pondělí. Z naší třídy se aktivně zúčastnilo i letos dětí, které ke škole přinesly krásné strašáky. Našla se ale i spousta dětí, které dýni neměly, ale přišly ostatní večer aspoň podpořit. Za naši třídu se akce zúčastnili: Eliška Pazourková, Amálka Urbánková, Olinka Konečková, Mareček Kaňa, Ellenka Králová, Kuba Kočvara, Terezka Jablonická a Kamilka Čadíková. Všichni si zaslouží speciální pochvalu! Ovšem největší úspěch slaví Olinka, které se společně s bráškou podařilo vyhrát krásné 3. místo.

Začala škola

Tak nám skončily prázdniny a opět je tu škola. Všichni jsme se shodli, že nejvíc jsme se těšili na výtvarku a pracovní činnosti. A tak jsme se na ně vrhli hned s radostí. Pod rukama nám vznikají krásné obrázky, výrobky a rozkvetla i školní zahrada 🙂


Vítejte v novém školním roce.