Výlet do Punkevních jeskyní a na Macochu

Tak nám utekl celý školní rok a konečně jsme se dočkali očekávaného výletu. Tentokrát jsme jeli sami, jen páťáci, takže autobus byl malý a cesta byla bezvadná. Po příjezdu na Skalní mlýn, paní učitelka koupila jízdenky a vstupenky a přesunuli jsme se vláčkem nahoru k jeskyni. Je zde chráněné krajinná oblast, proto se nahoru nesmí auty. Jakmile jsme vyjeli, snědli jsme svačinky a okoukli obchůdky se suvenýry a minerály. Dlouho jsme nečekali a už nás volali ke vstupu na očekávanou prohlídku. Byla nám přiřazena moc hodná a vtipná paní průvodkyně. Prohlídka byla okouzlující, jeskyně jsou opravdu nádherné. V polovině prohlídky nás nalodili na lodičky a zbytek cesty jsme pluli po říčce Punkvě. Toto byl také krásný zážitek. Jakmile jsme opustili jeskyni, přesunuli jsme se k lanovce. Někteří se báli, ale nakonec jsme to všichni zvládli a vyjeli nahoru na Horní můstek. Tady jsme se podívaly do Macochy shora. Po společném fotografování, hurá, na oběd. Ten byl moc dobrý, asi to bylo tím hladem. Takže, výlet byl bezva a vůbec nám nevadilo, že ke konci jsme zmokli. Největší radost měla paní učitelka, protože s námi ve skupině byli i jiní návštěvníci a říkali, že tak hodné děti ještě nezažili. Tak jsme ještě ke všemu dostali velkou pochvalu.

 


Divadlo Radost v Brně

Tak jsme zase jeli do divadla do Brna.  Tentokrát nám byla předvedena Kytice od Karla Jaromíra Erbena. Představení bylo 3. 5. ve čtvrtek. Těšili jsme se jak na cestu autobusem, tak i na samotné představení. Napřed jsme se však venku před divadlem nasvačili a dobře jsme udělali. Představení bylo krásné, ale pěkně strašidelné. Nejvíce na nás asi zapůsobila Svatební košile.


Noc s Andersenem

Z pátku na sobotu 23.3.  se vybraní žáci prvního stupně zúčastnili Noci s Andersenem. Žáci byli rozděleni do čtyř barevných týmů (Oranžový, Žlutý, Růžový, Zelený). V letošním roce byla tato noc zaměřena na pohádky O pejskovi a kočičce. Jako zábavný program pro nás byla nachystaná čtyři stanoviště. Zelený tým umýval zem, žlutý tým šil roztrhané kalhoty, růžový tým připravoval dort a oranžový tým se naučil jak se zachovat při jakémkoliv zranění. Noc s Andersenem nás pobavila a těšíme se na příští rok.  Bára, Ondra, Ruda, Ema, Míša


Na výstavě trofejí

Žáci se seznámili s prací mysliveckého svazu. Poznávali různé trofeje a snažili se je správně určovat. Velmi se potěšili, když našli svoje výtvarné práce jako součást výstavy.


Jak jsme prožívali olympiádu

Vybrali jsme si oblíbené disciplíny a prožívali jsme atmosféru i ve škole. Všem našim reprezentantům jsme drželi palce.


Planetárium Brno

Žáci 4. a 5. třídy se dne 31. 1. zúčastnili exkurze do Planetária v Brně. Program, který zhlédli, se nazýval Zánik dinosaurů. V tomto programu se žáci seznámili s vývojem dinosaurů, a že ptáci jsou vlastně jejich potomci. Viděli i náraz velké planetky, která vlastně způsobila zánik tohoto života na Zemi. Po velmi zajímavém programu si prošli Vědecký park, umístěný u Planetária. Zde zkoušeli na speciální váze, kolik by vážili na různých planetách, dívali se dalekohledem a zkoumali, jak vypadá lunární vozidlo.


Bílý poklad

Poněvadž nám začíná ošklivé podzimní počasí, tak jsme si připomněli, jak velmi je zdravé mléko pro náš organizmus. Dne 20. 10. proběhl projekt Bílý poklad.  Zjišťovali jsme, co mléčné výrobky obsahují, čím jsou nám prospěšné a jaké mléčné dobroty se dají v obchodech koupit.


Akropole cross


V tej našej zahrádce

V pondělí 18. 9. jsme byli na výstavě „V tej našej zahrádce“. Poznávali jsme květiny, ovoce, bylinky. Soutěžili jsme v drhnutí kukuřice, ochutnávali podzimní ovoce. Ještě jsme navštívili domeček Fanoša Mikuleckého, kde jsme nakoukli, jak dříve žili a pracovali naši předkové.


Dýňové pondělí       11. 9. 

A je tu podzim – takže naše oblíbená soutěž o nejkrásnější dýni.Školní rok 2016/2017

Čarovné barvy země

Ve čtvrtek 15. 6. jsme se zúčastnili slavnostního vyhlášení výsledků VII. ročníku malířské soutěže Čarovné barvy země, do které jsme už před měsícem poslali naše čtyři obrázky. Slavnost se konala na Slovanském hradišti a my se tam vydali pěšky, protože jsme domácí a máme, až na výjimky, zdravé nožičky. Na Slovanském hradišti pro nás připravili spoustu aktivit. Zatančili jsme si latinskoamerické tance, vyrobili si vlastní hřebík i krásný šperk. Odnesli jsme si tašku plnou upomínkových předmětů. Nás hladové potěšil i oběd – řízek s bramborovou kaší a zeleninovým salátem, voda a oplatek.  Holky se celé dopoledne těšily na své milované Šroty. Tato známá skupina vystupuje na slavnosti již tradičně.  Loučily se s nimi předčasně se slzami v očích, poněvadž na nás již čekal autobus a my nemuseli jít zpátky pěšky.


Školní výlet

V pátek 9. června jsme jeli na školní výlet do Punkevních jeskyní a do propasti Macocha v Moravském krasu. Výlet se nám velmi vydařil. Bylo krásné počasí, cesta tam ubíhala v pohodě. Seznámili jsme se jiným typem krajiny, než máme u nás, poznali typy krápníků, a co dokáže voda v krajině vytvořit za krásu. Projeli jsme se ekovláčkem, lanovkou a na závěr se dosyta “nabaštili” v restauraci přímo nad Macochou. Všichni jsme byli moc spokojeni .


Exkurze do Brna

Dne 22. 3. žáci 4. a 5. třídy navštívili Planetárium v Brně, kde zhlédli program Úžasné planety. V tomto programu si zopakovali učivo o Vesmíru a Sluneční soustavě. Druhá část exkurze probíhala v muzeu Anthropos, kde obdivovali vývoj lidstva od pravěku. Velkým zážitkem bylo vidět mamuta v životní velikosti.


Beseda o Slovanech

V úterý 21. 2.  začala naše první etapa projektu v hodinách výtvarné výchovy “Čarovné barvy země”.  Jedná se o VII. ročník výtvarné soutěže, kterou vyhlašuje Jihomoravský kraj ve spolupráci s Masarykovým muzeem v Hodoníně a Slovanským hradištěm v Mikulčicích. Více informací naleznete zde.

Než začneme malovat přírodními barvami na téma “Paměť národa (Život doby velkomoravské – obživa)”, musíme zjistit, co naši předkové jedli, co pěstovali, co jim chutnalo. Požádali jsme o besedu Mgr. Hanu Novotnou ze Slovanského hradiště v Mikulčicích. Přijela za námi do školy a přivezla s sebou i ochutnávku potravin našich předků.  V příští výtvarné výchově začneme malovat.

 


Vánoční přání

 

Básničky z naší zahrádky

Od Místní akční skupiny Dolní Morava jsme získali ovocné stromy k výsadbě na naší školní zahradě. Jedná se o celorepublikový projekt Milión stromů. A tak jsme ve výtvarné výchově nakreslili ovocné stromy, vymysleli básničku a v informatice jsme ji napsali. Výsledkem je společná knížečka Básničky z naší zahrádky.


Dýňové pondělí  12. 9. 

Jako každoročně na podzim jsme uspořádali soutěž “Dýňové pondělí”. Večer přinesli žáci  krásně vyřezané, nabarvené a ozdobené dýně.  Dýně jsme společně zapálili, byl to pěkný zážitek. Druhý den jsme hlasovali o nejkrásnější dýni. Výběr byl pěkně těžký, protože letos se všichni důkladně připravili a dýní bylo velké množství.

 


Výstava jiřin  19. 9.

Podzim je nejbarevnější část roku. O tom jsme se přesvědčili na výstavě jiřin, na kterou jsme se šli podívat. Květiny vystavovali občané z Mikulčic. Takže jsme jejich jména znali. Poznali jsme jak krásné a barevné květy lze vypěstovat.  Mimo jiřiny jsme poznali starobylé zemědělské zařízení a přístroje, které požívali naši předkové. Někteří spolužáci si vyzkoušeli těžkou práci při výrobě šindele.

 


Školní rok 2015/2016

Náš školní výlet

Náš školní poznávací výlet proběhl v pátek 10.6. Jeli jsme autobusem do Punkevních jeskyní a na propast Macochu. Prohlídka trvala hodinu a byla ze dvou částí. První část byla pěšky. Prošli jsme systém jeskyní a obdivovali krásné vápencové útvary. V druhé části jsme se nalodili na lodičky a pokračovali po vodě. Tato část byla velmi napínavá, ale nejpěknější. Po výstupu z jeskyně jsme vyjeli lanovkou na stanici Horní můstek, kde byl úžasný pohled do propasti Macocha. Náš bezva výlet jsme zakončili obědem v restauraci Macocha. Odtud jsme sjeli ekovláčkem na parkoviště, kde na nás čekal autobus.

 

Exkurze do Lednice

Dne 31. 5. jsme jeli do Lednice na exkurzi, která se týkala rybolovu a rybníkářství. V nově zrekonstruované konírně jsme vyslechli zajímavou přednášku o rybách, jakým způsobem se loví a uměle chovají. Potom jsme šli do zámecké zahrady k rybníku. Tam jsme si zkoušeli nahazovat udice a dokonce jsme měli i malé úlovky. Bezva zážitek byla také projížďka lodičkou. Konec exkurze jsme zakončili mlsáním v cukrárně. Za tento výlet děkujeme Erice Chovancové, která zvítězila ve výtvarné soutěži, která proběhla na podzim. Za odměnu byla právě tato exkurze pro celou třídu.

 

Den s knihou

Dne 6. 4. 2016 se žáci prvního stupně zúčastnili projektu Den s knihou. V páté třídě si Rebeka Zikmundová přichystala literaturu s tématy z literatury FANTASY. Děti pracovaly s knihami „Pán prstenů“, „Harry Potter“ a další literaturou. Se zájmem si četly i krátké ukázky, které je velmi zaujaly.

Pythagoriáda

Dne 22. 3. 2016 se  Marek Dlabaja z naší třídy zúčastnil okresního kola matematické soutěže PYTHAGORIÁDA, která se konala v ZŠ Červené domky v Hodoníně. Se svými matematickými znalostmi se umístil na 1. místě. Dne 11. 4. 2016 mu byl slavnostně předán diplom a cena ve Středisku služeb školám a Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků v Hodoníně.

Malá Morava

Dne 7.4.2016 proběhla známá akce přespolní běh Malá Morava a my jsme se samozřejmě rádi zúčastnili.  A to ve velkém počtu. Radost nám udělaly medaile.

 

Planetárium v Brně

Dne 5.4.2016 jsme navštívili Planetárium v Brně. Exkurze byla zajímavá o změně klimatu na Zemi,  poznali jsme vody oceánů a seznámili jsme se s planktonem. Konečně jsme se podívali do vesmíru a viděli fáze Měsíce a na Zeměkouli seshora.

 

Ukliďme si Mikulčice

V pátek 9.10.2015 jsme se opět zapojili do akce 72 hodin a uklízeli jsme Mikulčice. Naše třída se věnovala podzimnímu úklidu na školní zahradě.

Běh Boba Zháňala

Dne 7.10. jsme se zúčastnili běhu Boba Zháňala v Hruškách. Skončili jsme na pěkném 4. místě.

 

 

Akropole cross

V pátek 25. 9. 2015 jsme si změřili své síly se sportovci z Lužic a Moravské Nové Vsi na přespolním běhu Akropole cross na Slovanském hradišti v Mikulčicích.

Den jazyků

Dne 24.9. proběhl ve škole Evropský den jazyků. Poznávali jsme blíže Velkou Británii a zdokonalovali v anglickém jazyku.

Den řemesel

Poznej kouzlo řemesel aneb prezentace Středního odborného učiliště tradičních řemesel Brno. Ve čtvrtek 17. září jsme se společně s dalšími dětmi naší školy byli podívat u Myslivny. Dopoledne tam studenti Středního odborného učiliště tradičních řemesel z Brna předváděli ukázky jejich studijních oborů. Snažili se nám tak přiblížit některá z řemesel, která se na jejich škole vyučují. Největší zájem děvčat sklidily kadeřnice. Chlapeckou polovinu zajímalo dřevo a kov.