Příběhy našich sousedů

Už tradičně se naše škola zapojila do projektu organizace Post Bellum – Příběhy našich sousedů. Tento rok byl ovšem výjimečný v jedné věci. V osmé třídě, která byla do tohoto projektu zapojena, se nám nahlásilo tolik žáků, že jsme byli nuceni seskládat dva týmy v celkovém počtu jedenácti žáků. I přes náročnost tohoto projektu – workshopy, vybrání pamětníků, jejich natáčení, zpracování nahrávky, příprava klipu a životopisu nebo prezentování před veřejností, musíme říct, že naši osmáci nás nezklamali, spíše naopak překvapili. Konkrétně tím, jak se zapojili, jak pracovali a jak zodpovědní byli.

Jak již bylo řečeno, slavnostní prezentace jejich prací proběhla za účasti poroty, dalších škol, ale také zástupců naší obce či školy v Kyjově.

Velké poděkování patří našim žákům za zapojení se a celkový přístup. Konkrétně to byli: Bábíčková Sofie, Bílský Rostislav, Dostálová Veronika, Hépal Tomáš, Kurková Emily, Pitzingerová Terezie, Rehortová Vanesa, Salajková Viktorie, Štursová Lucie, Tománková Kateřina a Veselý Šimon.

Nemalé poděkování patří ovšem pamětníkům, které si naši žáci vybrali. Byli to pan Vlastimil Glos a pan Rostislav Skopal.

Také děkujeme obci Mikulčice a vedení základní školy za podporu tohoto projektu.

Doctor Dancer

Dne 12.6. jsme přivítali Jaroslava Havelku alias Doctora Dancera s jeho programem: Roztančí celou školu. Děti, které měly zájem si zatančit a přiučit se něco nového ze streetdancu, byly nadšené. Dokonce naše děvčata předvedla svůj oblíbený tanec panu instruktorovi, který byl velmi mile překvapen.

 

Projekt Paměť národa

Podobně jako v minulých letech se i tento rok naši žáci zapojili do projektu Paměť národa. Vznikly dva pracovní týmy složené z žáků 8. ročníku, které si s pomocí pana učitele J. Salajky vytipovaly pamětníky, kteří jim měli co říci o dění v Mikulčicích v 2. polovině 20. století a o vývoji archeologického výzkumu na Slovanském hradišti v Mikulčicích. Žáci si vyzkoušeli práci badatelů, rozmlouvali s pamětníky, nahráli jejich vzpomínky a zpracovali je s pomocí Českého rozhlasu v Brně. Návštěva v rozhlasu (ve dnech 21. 5. a 22. 5. 2024)  byla pro všechny nezapomenutelným zážitkem. Kromě nahrávání čteného textu si vyzkoušeli práci s hlasem pod vedením profesionální moderátorky Karolíny Antlové.

Nutno podotknout, že zapojení dvou týmů z jedné školy je velmi netradiční a bylo velmi pozitivně hodnoceno hlavním organizátorem projektu.

Slavnostní veřejná prezentace projektů proběhne 11. 6. 2024 v 18:00 v kině města Kyjov.

 

Exkurze Osvětim a Krakov

Naší první zastávkou byl vyhlazovací koncentrační tábor Osvětim – symbol genocidy, teroru a holocaustu během II. světové války. V první části jsme se podívali do koncentračního tábora Auschwitz I, který byl založen v bývalých kasárnách ve městě Osvětim. Tato část trvala přibližně dvě hodiny a žáci zde vyslechli celou řadu pohnutých životních osudů židovské obyvatelstva, prohlédli si cihlové domky, umývárny, fotografie vězňů, celou řadu předmětů ze skladu Kanada a nakonec plynovou komoru. Následně jsme se autobusem přesunuli do druhé části tábora – Auschwitz II Birkenau (Březinka), kde jsme si prohlédli nástupiště, na kterém probíhala tzv. selekce – část židů zůstala na tvrdou práci v koncentračním táboře, další část byla okamžitě poslána do plynové komory. Dále jednoduché cihlové a dřevěné domky židů – vybavené jen dřevěnými palandami, na kterých se tísnilo v nejhorších možných podmínkách několik lidí. Velmi rychle se zde šířili infekce (zejména břišní tyfus), vši, další parazité a nemoci. Dále společné umývárny a záchody. Prohlídka Osvětimi byla pro žáky velmi náročná, přesto myslím, že je velmi důležité aby tuto nedávnou pohnutou historii znali. V kontextu dnešní doby můžeme v některých částech světa vidět, že se lidstvo příliš nepoučilo…..

Později odpoledne jsme navštívili bývalé sídelní město polských králů – Krakov. Prošli jsme středověkým centrem na návrší Wawel. Prohlédli jsme si společně majestátní Wawelskou katedrálu s hrobkami králů a královen. Vystoupali jsme také na věž se zvonem – Zikmund. V poslední části si žáci prohlédli krásné historické centrum Krakova. Poté jsme se vydali na dlouho cestu do Mikulčic.

 

Beseda se spisovatelkou Ivonou Březinovou

V pondělí 22. dubna nás navštívila česká spisovatelkou pro děti a mládež Ivona Březinová. Pro děti uspořádala dvě přednášky, kde představila své knihy a vyprávěla dětem, jak se stala spisovatelkou. Ivona Březinová je autorkou více než stotřiceti knih. Získala za ně také ocenění – Magnesia Litera a Zlatá stuha. Besedu nám zprostředkovala paní knihovnice paní Anna Kosíková z místní knihovny ve spolupráci s Městskou knihovnou Hodoním. Za tuto příležitost velmi děkujeme.

 

Světový den hemofilie

Soutěž „Mladý zemědělec 2024“

Dne 26. 3. 2024, reprezentovali žáci: Markéta Musilová (7. ročník), Emily Kurková (8. ročník) a Lucie Štursová (8. ročník) naši školu na regionálním kole soutěže „Mladý zemědělec 2024“. Toto regionální kolo pořádala Městská střední odborná škola Klobouky u Brna.

Cílem soutěže bylo zvýšit povědomí a zájem o zemědělský obor u dětí na základních školách.

Regionální kolo mělo dvě části: teoretická část byla zadána formou testu, v praktické části žáci poznávali semínka plodin, hospodářská zvířata, odhadovali hmotnosti různých balení ovoce a zeleniny, poznávali historické nástroje a nářadí používané v zemědělství.

Po skončení obou částí jsme si prohlédli prostory školy a zpříjemnili jsme si den projížďkou koňským spřežením. Ještě před vyhlášením výsledků pořadatelé připravili bohatý raut, což všichni hodnotili jako kvalitní tečku za celým dnem.

Podle slov našich žákyň se žádná z nich do zemědělského oboru hlásit nebude, ale i přes to zhodnotili celý den jako dobře strávený a na otázku zda zkusíme štěstí příště, odpověděli souhlasně, že určitě ano!!

Den bez batohů

Žákovský parlament připravil pro své spolužáky a kamarády další akci. Jednalo se o den bez batohů. Žáci měli za úkol přinést si školní potřeby v čem je napadne, jen ne ve školní aktovce. To, jak byli kreativní, můžete posoudit na fotkách.

 

Den bez batohů

Přijď 27. 3. do školy bez batohu (aktovky) a přines si své věci jak chceš. Fantazii se meze nekladou 🙂

Velikonoční dílnička

Letošní Velikonoční dílničku nám zahájil Martin Škojec hrou na dudy. Poté se s hudebním vystoupením přidal i Dětský sboreček pod vedením paní učitelky Ivy Šimčíkové. Oběma moc děkuje za krásný kulturní zážitek a hezké zahájení dílničky.

Pro děti i dospělé byla nachystána stanoviště celkem ve třech třídách, kde si mohli návštěvníci vyrobit hned osm různých velikonočních dekorací. Jednotlivé dílničky si připravili jak učitelé, tak i paní asistentky. Oblíbené stanoviště = pletení pomlázky nám opět zaštítili pan Oldřich Uhrovič, Miroslav Jurásek a Roman Dvořáček. Všem velmi děkujeme za pomoc a šíření této krásné tradice mezi dětmi.

Ve školní kuchyňce se pak mohli účastníci osvěžit pitím nebo si zakoupit párek v rohlíku.

Velikonoční dílnička

 

Den Downova syndromu

21. března si na každou nožku obleč jinou ponožku 🙂  

Mé toulky za zvěří

Žákyně Olga Konečková a Ellen Králová z 3. B se staly vítězkami výtvarné soutěže pořádané Okresním mysliveckým spolkem „Mé toulky za zvěří“. Obě se umístily na krásném 3. místě.

LVK – den pátý

Někteří se na tento den mohli těšit, avšak doufáme, že většina ne. 😀 Je tady poslední den našeho lyžařského výcviku. V hlavách máme při dopoledním lyžování, abych zvládli ještě některé lyžařské nedostatky, ale také to, abychom si nepřivodili nějaký ten úraz. Přece jenom sluníčko svítí, sníh taje, na teploměru jedenáct stupňů. Naštěstí už vše probíhá v poklidu.

Byl to náročný týden. Hlavně fyzicky, ale pro některý i psychicky. Každopádně to byl také týden plný nových zkušeností a zážitků. Věříme, že naši sedmáci budou mít na co vzpomínat a že si výcvikový kurz užili jak po lyžařské, tak kamarádské stránce.

LVK den – den čtvrtý

Pomalu, ale jistě se blížíme ke konci výcvikového kurzu. Dnešní den byl vyloženě lyžařský. Každopádně vzhledem k okolnostem byl delší lyžařský blok dopoledne. Sníh totiž v teplech, které tady panují ztrácí potřebnou kvalitu. I tak jsme zvládli zase velký kus práce. Většina žáků ze skupinky začátečníků se dostala na větší svah, který s vypětím všech sil dokázala pokořit. Zaslouženou odměnou pro nás byl oběd. Čočková polévka + vepřo knedlo zelo …

Z dnešního dne pro plyne několik poznatků:

  1. Sedmáci jsou hodně fotogenická třída (a to bez ironie, mrkněte na fotky).
  2. Mají strach ze strašidel – holky to rozebraly hned po cestě z večeře, a také po příchodu na pokoj. Kluci si před spaním postavili překážkovou dráhu z kufrů. Když jsem se ptal k čemu? Řekli, že tam strašidlo díky kufrům neprojde, ale když jsem prošel, tak nejsem strašidlo.
  3. Při společném večeru se loučíme hrou „Městečko Palermo“. Výkony vypravěčů i sedmáků jsou parádní a hlavně jejich fantazie.
  4. Na některé pokoje je nám doporučeno vstupovat s větším časovým intervalem… nemáme ale chtít vědět proč.

 

Poslední večer se žákům do postele moc nechce. Každopádně únava je silnější. Přece jenom únava je silnější, a tak se večerka moc neprotahuje. Zítra dopoledne si ještě naposled zalyžujeme a potom už hurá domů.

 

LVK – dne třetí

Čas našeho pobytu neúprosně letí. Dnešní den je navíc netypický. Lyžuje se totiž pouze dopoledne, protože odpoledne je z preventivních důvodů čas odpočinku. Jak jsme tento den využili?

 

  • Samozřejmě jsme začali snídaní, která byla opět vynikající.
  • Nevynechali jsme ani dopolední lyžování. Vznikla skupinka začátečníci – pokročilí, která se přesunula větší svah, který si lidově řečeno „osahala.“ Nechyběla ani první jízda na pomě. Ovšem vzhledem k tomu, že už nám nezbývalo moc času, dolů jsme museli zvolit netradiční způsob sjezdu alias bobování.
  • Na oběd jsme dostali česnečku, následovalo kuře s rýží.
  • Po obědě a odpoledním odpočinku jsme se vydali do Šumperku na již tradiční laser game. Nechybělo ani dokoupení základních potravin – třeba mléko na kakao nebo netradiční polévky v sáčku. Na vlak jsme dobíhali tak tak, ale všechno se stihlo.
  • K večeři jsme dostali buřtguláš.
  • Večerní program jsme strávili povídáním, hraním společenských her a odpočinkem.

 

Snad jsme dnes dostatečně nabrali energii na zítřek, který bude celý prolyžovaný.

LVK – den druhý

Dnešní den musíme hned na úvod ohodnotit. Proč? Protože ho vnímáme velice kladně. Máme radost z toho, jak jsou na tom naši sedmáci s lyžováním. Skupinka pokročilých lyžařů je stále lepší. Stejně to platí také pro skupinku začátečníků – všichni zvládají jízdu svahem šikmo, pluh.

 

A jak probíhal náš dnešní den?

  • Ráno nás čekala doopravdy bohatá snídaně, kde si každý přišel na své. Vlastně celý den se nesl v duchu moc dobrého jídla. Na oběd jsme měli gulášovou polévku a knedlíky plněné borůvkami a na večeři boloňské špagety.
  • Po snídani dopolední blok lyžování, oběd, odpočinek, odpolední lyžování, odpočinek, večerní lyžování, společenské hry, hygiena, večerka.
  • Při odpoledním klidu kluci hledají vysavač … Je potřeba vysát. Přece jenom jsme tady už druhý den.
  • Občas probíhá pokec u čaje. Sedmáci si umí také udělat popcorn nebo čínskou polévku … Každopádně její přípravu nikomu nedoporučují. Dle jejich slov nemá dobré účinky na zažívací ústrojí.
  • Velkým hitem je „medvídkový“ čaj. Doptávám se na návod k přípravě. Dozvídám se, že je to jednoduché. Tři gumové medvídky zaleju horkou vodou a je to! Světe div se, ono je to ale celkem dobré!
  • Při společenském večeru zvolila jedna skupinka poněkud netradiční hru. Jsou zavření na pokoji. Ke hře využívají pet lahve (jde to slyšet přes dvěře). Při každém mém vstupu do tohoto pokoje dělají jeho účastníci, že nic nedělají. A asi tomu tak i bude. Na můj dotaz, co vlastně hrají, není nikdo schopen odpovědět.
  • 22:13 – večerka v plném proudu … skupinka tří kluků, kteří mají pokoj naproti učitelského se vydává do patra, kde mají pokoje jen holky. Kluky slyšíme a ptáme se, kam se v tento čas vypravili. Tvrdí, že pro powerbanku. Když se ptáme, proč všichni tři, tak je nám vysvětleno, že není radno chodit do holčičího patra samostatně.

 

Jdeme si odpočinout na zítřejší den. Určitě bude stát za to!

 

LVK – den první

Tak zase po roce… hned po jarních prázdninách jsem se se sedmáky z naší školy vydal na lyžařský výcvikový kurz. Místo, na kterém budeme trávit tento týden je nám už dobře známý lyžařský areál s ubytováním pana Kareše.

 

Cestu jsme absolvovali bez větších potíží a na místo samotné jsme přijeli v dostatečném předstihu, abychom se mohli vybalit a vyrazit na oběd. A jak probíhal náš dnešní den?

 

  • Na oběd jsme měli hrachovou polévku a sekanou.
  • Po chvilce odpočinku jsme už v lyžařské plné polní vyrazili směr sjezdovka.
  • Proběhlo veškeré poučení a také jsme vyzkoušeli základní lyžařské prvky, které jsou důležité pro lyžování.
  • K večeři jsme dostali zapečené těstoviny. Kuchyň je zde stále moc dobrá!
  • Společný večer jsme vyplnilo hrou na zlepšení třídního kolektivu a komunikace mezi žáky. Následná pantomima byla velice podařená.

A poznatky z dnešního dne?

  • Máme hodné sedmáky! Zároveň klepu do dřeva, abych to nezakřikl.
  • Sněhu tady zrovna moc nemáme, ale na lyžování to prozatím stačí.
  • Kluci v tom mají jasno … odpoledne se domlouvali, že opravdu nemají zájem na našem lyžáku nadávat nebo používat jiné vulgarismy.
  • Navíc jsou také čistotní! Za vše mluví jejich debata u večeře, jak dlouho jim trvá usušit vlasy po sprchování. Následovaly dohady o nejlepším šamponu.
  • A co že se podařilo tento lyžák zapomenout jedné z našich holek? No anoooo, je to kartáček na zuby!

 

Tak zase zítra… Je potřeba zkontrolovat pokoj kluků, kde se s příchodem večerky rozjela hra „na upíry.“

 

Recitační soutěž

Recitační soutěž proběhla v tomto školním roce 31.1. Celkem se soutěže zúčastnilo dvacet dva recitátorů, od první až po pátou třídu.

  1. kategorie (1. – 3. třída)
    1. místo: O. Konečková
    2. místo: A. Petrželková, K. Lamačová
    3. místo: Š. Ivančík, A. Viliš

 

  1. kategorie (4. – 5. třída)
    1. místo: M. Hrdinová
    2. místo: N. Stöhr
    3. místo: J. Kudrna

 Za kulturní program, který nám soutěž zpestřil, děkujeme žákům z hudebního kurzu pod vedením p. učitelky Šimčíkové.

Vánoční nadílka a testy zdatnosti

Poslední den před vánočními prázdninami jsme se všichni společně sešli u našeho školního vánočního stromečku, abychom si spolu zazpívali koledy. U té příležitosti pan ředitel s panem učitelem Jašou rozdali také medaile za podzimní zdatnost a dárky, které se objevily pod stromečkem. Bylo to milé setkání!

Vánoční dílnička

V úterý 12. prosince se v budově Základní školy konala již tradiční Vánoční dílnička. Návštěvníci si mohli vyrobit různé druhy drobných vánočních dekorací, namalovat kamínek, ozdobit perníček, vyrobit svíčku z včelího vosku či ochutnat dobroty, které děti napekly v pracovních činnostech.  Dílničku zahájil pan ředitel a poté vystoupily děti z Dětského sborečku a Věnečku. Na programu dílničky se s námi podíleli také Skauti a Včelaři, za což moc děkujeme.

plakat 2023

Čertovské učení

V úterý 5. prosince opět proběhl na naší škole tradičně projekt Čertovské učení pro děti 1. stupně. Žáci se učili netradičními metodami. Během projektu byli rozděleni do čtyř barevných skupin, které společně procházely jednotlivými stanovišti. Během dopoledního vyučování si tak žáci vyzkoušeli Pekelnou angličtinu (Aj), prošli Andělský slabikář (Čj), otestovali Mikulášovy zlaté ručičky (Pč a Vv) a Čertovské muzicírování (Hv).

Na závěr jsme vyhodnotili nejlepší tým. Tento rok to vyhrál “Černý tým”. Skvěle pracoval, výborně se choval a spolupráce celého týmu byla báječná.

Na návštěvu za námi zavítal i Mikuláš s anděly a čerty. Dostali jsme od nich malou nadílku, a tak jsme jim zazpívali naši novou společnou mikulášskou píseň. Bylo to bezva učení.


72 hodin

Naše základní a mateřská škola se i letos zapojila do celorepublikového projektu 72 hodin Pomáháme svému okolí, lidem a přírodě. Kdy? V pátek 13. 10. 2023 … Heslo: “Pomáhám, protože chci”

Plakát 72 hodin

V pátek 13. 10. jsme měli projekt „Ukliďme si Mikulčice“. Byli jsme na školní zahradě, vyráběli věnec z listů a ozdob, který jsme pověsili na náš záhonek.    V. Valoušková

Na školní zahradě jsme uklízeli náš bylinkový záhon, který byl hodně zarostlý. Vytrhávali jsme trávu, která tam nemá být. Potom jsme to celé pohrabali.   C. Svobodová

S Eliškou jsme vytrhávaly plevel ze záhonu a našly jsme u toho žížaly.     Nina Kirchová

Já jsem s Kubou a Markem trhala trávu, a mě a Kubu to hrozně bavilo.     Terka Jablonická

Pomáhali jsme Mikulčicím s úklidem a ozdobným věncem na školním pozemku.     Amálka Urbánková


Fotosoutěž “Prázdninové Mikulčice”


Sběr papíru

Sber-papiru-konecne-vysledky-2023


Dýňové pondělí

V pondělí 11. září proběhla první školní akce “Dýňové pondělí”. Hlavní vchod školy se pomalu od rána plnil krásnými strašáky a dýňovými dekoracemi. Celkem se tentokrát sešlo 60 dýní. Večer se před školou sešla velká spousta dětí i rodičů, kteří přišli svého strašáka rozsvítit. Při večerním zapalování se uskutečnilo tradičně také první hlasování a focení dětí, které na večerní zapalování dorazily. V úterý proběhlo hlasování všech žáků a zaměstnanců školy. Z celkového počtu 364 hlasů máme tyto letošní vítěze:

  1. místo – Oskar a Olga Konečkovi (1. tř., 3. B) – dýně “Katovo ostří

  2. místo – Štěpán Šmíd (6. tř.) – dýně “Kasino

  3. místo – Adéla Dlabajová (2. tř.) – dýně “Stařečci


Akce na září

11. 9. 2023 – Dýňové pondělí

18. – 20. 9. 2023 – Sběr papíru

26. 9. 2023 – Akropolis cross

29. 9. 2023 – Svatováclavský turnaj v basketbalu


Zahájení školního roku 2023/2024

Školní rok bude zahájen v  termínu 4. 9. 2023.

Výuka 5. 9. 2023 – I. stupeň do 11:40 hod., II. stupeň do 12:35 hod.