Školní rok 2018/2019

Ukliďme si Mikulčice

„V pátek 12. října byla akce Ukliďme si Mikulčice. Pracovali jsme na pozemkách a byla to zábava. Pracovali jsme ve skupinkách. Pracovala celá škola. A našli jsme tam spoustu věcí, jako kočičince a vosí hnízdo. A ještě nás popíchaly jehličky ze smrčků.“   Š. Veselý, L. Vojtíšková, Z. Rampáčková

„Trhali jsme plevel pod smrčky. Do vlasů nás píchaly jehličky. Druháci nám záviděli, že jsme ve stínu. Když jsme odcházeli, všechno nás příjemně bolelo.“   P. Fialová, V. Láníčková, M. Lazarová, B. Mokrohajský

„V pátek 12. 10. jsme uklízeli Mikulčice. Lezli jsme pod stromy a trhali trávu. Přesto že to píchalo, tak jsme se nedali. Byli jsme ve skupinkách a pomáhali si. Všichni jsme dostali odznaky a náramky.“   L. Štursová, S. Bábíčková, J. Minda

„V pátek to bylo super, když jsme se popíchali o jehličí. Paní učitelka nás fotila jako opičky v ZOO, protože jsme byli za plotem. Dělali jsme i to, co jsme nemuseli. Byla tam s námi i 1., 2. a 4. třída.“  R. Bílský, E. Kurková, K. Tománková

Prezentace stolního tenisu

Ve čtvrtek 11. října jsme byli s druhou a čtvrtou třídou na ukázce stolního tenisu. Ukázku dělaly tři holky s panem trenérem. Byl tam i robot, který střílel míčky. Líbilo se nám, že si ty holky vybíraly hodně dětí z naší třídy, které si to mohly také zkusit.“   V. Kočvarová, S. Kostihová, V. Dostálová

Běh Boba Zháňala

„Ve středu 10. října jsme byli na Bobovi Zháňalovi. Běhali: Maty, Vanča R., Liběnka, Tom a Terka. Běhali jsme každý 200m. Vyběhali jsme si 5. místo. A pohár byl docela velký. Po závodu jsme se vyfotili a pak jsme jeli autobusem do školy. Šli jsme pak domů.“   V. Rehortová, L. Bušková

Bylo nám moc líto, že Bob Zháňal nedojel. Běh byl moc dobrý. Skončili jsme pátí, ale bylo to dobré.   T. Pitzingerová, V. Salajková, M. Domanský

Výtvarná soutěž „Tajemné příběhy“

Na konci loňského školního roku (tedy ještě jako druháci) jsme se zapojili do výtvarné soutěže, kterou pořádala Městská knihovna v Hodoníně. Téma soutěže bylo „Tajemné příběhy“. Malovali jsme temperovými barvami strašidla, příšery, tajemné hrady a jiné pohádkově děsivé věci. Vyhodnocení se konalo přes prázdniny, a tak se teď můžeme pochlubit opět malým třídním úspěchem. Obrázek Emilky Kurkové získal ve své kategorii krásné 2. místo. Slavnostní předávání cen se konalo v pátek 5. října právě v Městské knihovně v Hodoníně. Součástí byla i výstava všech zaslaných děl a malé občerstvení.

Akropole cross

Ve čtvrtek 27. 9. jsme se vydali společně za sportem. Opět jsme se zúčastnili přespolního běhu Akopole cross, který se konal v prostorách Slovanského hradiště. Naše kategorie běžela pouze 200m, ale konkurence byla obrovská. Štěstí se na nás i tak usmálo a díky Terezce Pitzingerové, jsme si vezli domů zlatou medaili.

Po závodě jsme využili možnosti navštívit místní rozhlednu a historická stanoviště, která zde byla pro děti nachystána. Nejvíce nás zaujala stará slovanské hra s dřívky – hráli jsme hned několik her za sebou. Vyzkoušeli jsme i střelbu z luku a zhlédli historický souboj.

Den jazyků

Ve středu 26.9. probíhal u nás také školní projekt Den jazyků. Od rána jsme se snažili dorozumívat v angličtině, i když naše základy jsou velmi sporé. Pracovali jsme v sedmi skupinách. Každá skupina dostala několik úkolů, které mohly děti plnit v libovolném pořadí:

• výroba britské vlajky,
  • vyřešení slovíčkové spirály,
  • překlad slov pomocí slovníku na téma „Naše třída“,
  • tvorba fotoaparátů s fotkami světových památek + popisky (jejich zařazení do země původu a název památky – vše v angličtině.

Skupiny, které byly obzvlášť šikovné a rychlé, stihly ještě zhlédnout anglickou pohádku Bob the Builder (Bořek stavitel).

Kamarádi on-line

Ve středu 26. 9. jsme se zúčastnili přednášky „Kamarádi on-line“, kde jsme si povídali o výhodách a nevýhodách internetu, kamarádství přes internet a hlavně nebezpečí, které nám může komunikace přes internet přinést. Dozvěděli jsme se plno zajímavostí a porovnávali své zkušenosti s internetem. Pomocí názorné prezentace si děti mohly uvědomit, že nebezpečný není internet, ale lidská neznalost a hloupost.

Školní zahrada a pracovní činnosti

V rámci pracovních činností chodíme velmi rádi pracovat na školní zahradu. V jarních měsících sázíme, v létě mlsáme a teď na podzim připravujeme školní arboretum na zimu. Když pořádně zazimujeme, bude naše práce v jarních měsících veselejší.

Z tej našej zahrádky

V pondělí 17. září jsme se v rámci Prvouky vydali na výstavu zahrádkářských výpěstků a kaktusů „Z tej našej zahrádky“ pořádanou ZO ČZS Mikulčice. Děti si mohly prohlédnout širokou škálu ovoce a zeleniny, které teď dozrává na tuzemských zahrádkách. Některé druhy ovoce dostaly i k ochutnání a žízeň zahnaly vynikajícím jablečným moštem. Výstava kaktusů na nás čekala ve světničce Fanoša Mikuleckého. Venkovní instalace „jablečné“ mapy ČR sklidila asi největší obdiv za úžasný nápad. Aktivní jedinci pak ocenili možnost vlastnoručně si pomlít obilí.

Dýňové pondělí

Letošní uspěchané počasí nám docela nahnalo strach. I když se Dýňové pondělí konalo hned první možný termín, sehnat dýni už byl docela kumšt. Ráno se u hlavního vchodu školy objevili strašáci jen tři. Naštěstí během dne a večer se před školou sešlo příšerek mnohem víc. Celkem jsme nakonec hlasovali pro 44 dýňových strašáků. A že třeťáci nejsou lenoši, ale bojovníci, dokázaly výsledky, které nám vynesly hned dvě vítězství.

1. místo – Zuzana Rampáčková, dýně “Ježek

3. místo – Matěj Domanský, dýně “Hřbitov

Dny bezpečí

V pátek 7. září jsme uskutečnili letošní první projektový den „Dny bezpečí“. Hned ráno jsme si zopakovali pravidla evakuace školy a důležitá telefonní čísla. Nejvíc jsme se ale těšili, jako vždy, na skutečný poplach. Povídali jsme si o mimořádných událostech, které způsobuje příroda (vichřice, bouřky), ale také člověk (žhářství, terorismus apod). Na společné promítání k nám zavítali na návštěvu druháci. Na konci dne nás čekal i závěrečný test.