Školní rok 2016/2017

Taneční vystoupení pro rodiče “POMÁDA”   28. 6.

 


Školní výlet

Letošní školní výlet jsme prožili v Dinoparku ve Vyškově. Ráno jsme na dálnici zažili extrémní bouřku a celou cestu jsme se báli, že nám výlet nevyjde. Dorazili jsme do Vyškova a začalo svítit sluníčko. Dinoexpres vláčkem jsme vstoupili do pravěku, kde jsme strávili nádherné chvíle s dinosaury. V zooparku jsme si prohlédli zvířata- kočky z reklamy, králíky z klobouku, pyšné a vyděšené pávy. Byl to skvělý výlet a velká legrace.      J. Matějíčková, O. Vlachinský, B. Svobodová

 


Facebook a kyberšikana

V pondělí 29. 5. 2017 jsme měli v naší třídě zajímavou přednášku o facebooku a kyberšikaně. Povídali jsme si o tom, jak se bránit před kyberšikanou a někteří z nás se dozvěděli, co je to trolling. Podívali jsme se také na příběh kanadské dívky Amandy Todd, kterou šikanovali na sociálních sítích (kyberšikana) a ta to neunesla a spáchala sebevraždu.

 


Dopravní výchova

V úterý 25.4. jsme měli dopravní výchovu, která byla , jak jsme zjistili, naše poslední. Nejdříve jsme ve třídě procházeli pravidla silničního provozu a teprve potom jsme mohli jít jezdit na kolech. Jízdy byly vydařené, protože jsme nakonec  všichni dostali průkaz cyklisty a jak nám bude deset let, můžeme sami na silnici.      T. Pražáková


Jak jsme pekli a zdobili velikonoční perníčky

Týden před Velikonocemi jsme pekli a zdobili perníky. Poradit  a pomoct se zdobením nám přišla paní Jarabicová, babička naší spolužačky a paní ze Slovenska.  Moc mě bavilo pečení, ale hlavně zdobení perníků.   M. Doležal


Exkurze do Brna

Dne 22. 3. žáci 4. a 5. třídy navštívili Planetárium v Brně, kde zhlédli program Úžasné planety. V tomto programu si zopakovali učivo o Vesmíru a Sluneční soustavě. Druhá část exkurze probíhala v muzeu Anthropos, kde obdivovali vývoj lidstva od pravěku. Velkým zážitkem bylo vidět mamuta v životní velikosti.


Pancake Day

Na masopust v Anglii smaží palačinky a pořádají se různé závody- například běh s palačinkami a závody v pojídání. Tak i my jsme si připravili různé druhy palačinek- ovocné, s nutelou, s džemem a se šlehačkou. Celkem jsme jich nasmažili asi 40 kusů a byly excelentní, já jsem soutěž v pojídání palačinek vyhrál, snědl jsem 6 palačinek.   J. Havlík


The Project Competion: The Future

V hodinách anglického jazyka a výtvarné výchovy jsme vytvořili naši představu o budoucnosti. Vymýšleli jsme různé návrhy, jak by mohl vypadat třeba Londýn v roce 2050 nebo nás napadlo vybudovat továrnu Long Iron na ničení zbraní po 18. světové válce. Další návrh bylo město s názvem Silver City, kde jsme navrhovali mrakodrapy mnoho kilometrů vysoké. V Metro City jsme vymysleli pro lidi továrnu, která chrlí čistý vzduch.


Návštěva Galerie výtvarného umění v Hodoníně

Dne 1. 3. 2017 jsme navštívili výstavu Sochy a plastiky Jaroslava Jurčáka v Galerii výtvarného umění v Hodoníně. Našla jsem tam i bustu z bronzu, která byla moc podobná na moji tetu.    M.Vojtíšková

Beseda se spisovatelkou

Po  galerii jsme se zúčastnili besedy se spisovatelkou Petrou Braunovou. Beseda se mi strašně líbila a užil jsem si ji. Paní spisovatelka byla hodná a moc pěkně nám o svých knížkách povídala. Rád si některou její knížku přečtu.    R. Dlabal


Projekt “Mikulčice”

Významné osobnosti Mikulčic

František Hřebačka – “Fanoš Mikulecký”.

Se životem a dílem našeho významného rodáka nás seznámil ve své prezentaci Ondřej Vlachinský.

Prezentace O. Vlachinského zde

Prezentace N. Sedlákové a E. Jarabicové zde

Prezentace V. Vavryse zde


Na Obecním úřadě v Mikulčicích

V pátek 17. 2. jsme šli navštívit Obecní úřad v Mikulčicích. Přivítala nás paní místostarostka M. Otáhalová, která nám ochotně zodpověděla naše dotazy.

Co obec v nejbližší době plánuje vybudovat?

Obec plánuje postavit nové dětské hřiště, chodník k Boří, vytvořit ze Špitálku dům pro seniory a obnovit vrt na pitnou vodu.

Obec neplánuje zavedení obecní policie a umístění retardérů před školou.

Zastavili jsme se také na místním hřbitově, kde jsme si našli hrob Fanoše Mikuleckého.

Čteme dětem v MŠ

Na pondělí 30. 1. jsme si domluvili návštěvu v mateřské škole. Připravili jsme si pro malé kamarády pohádky, které jsme sami vymysleli. Já jsem napsala pohádku O Alence a vánočním stromečku, Ondra četl pohádku O ztraceném koťátku. Děti ze školky nám na oplátku zazpívaly krásnou písničku Měsíce.   E. Jarabicová


Jak šlo vejce na vandr

Dne 2.2. k nám na kulturní dům přijela divadelní společnost ze Zlína a připravila si pro nás představení The egg on the trip – Jak šlo vejce na vandr. Divadlo bylo velmi vtipné, móc jsme se nasmáli, vůbec mně ani nenapadlo, že bylo v angličtině, skoro všemu jsem rozuměla.   M. Vojtíšková


Za kulturou do Hodonína

V pondělí 19.12.2016 jsme si udělali předvánoční výlet za kulturou do Hodonína. Nejdřív jsme v galerii zpívali podle krásně ilustrovaných zpěvníků paní Venduly Chalánkové, moc nás to bavilo a zahráli jsme si i na různé dechové nástroje- například na fujaru, klavír a píšťaly. V Městské knihovně v Hodoníně jsme skládali vánoční text z knihy Miloše Kratochvíla. Prostě to bylo všechno super.  B. Svobodová


Čertovské učení

V pondělí 5.12. jsme se čertovsky učili. Počítali, pekli, četli a zpívali. Bavilo nás to moc, škoda, že je to jenom jedenkrát za rok! M. Ilčík


Projekt Krokus

I letos se naše třída zapojila do projektu Krokus. V říjnu jsme obdrželi  cibulky žlutých krokusů, které jsme zasadili jako připomínku jednoho a půl milionu židovských dětí a tisíců dalších dětí, jenž zemřely během holocaustu. Žlutá barva připomíná žlutou Davidovu hvězdu, jež byli Židé nuceni během nacistické vlády nosit. V ideálních podmínkách by naše cibulky krokusů mohly vykvést  na konci ledna nebo na začátku února – kolem Mezinárodního dne památky obětí holocaustu (27. ledna).


Výstava  “Příroda kolem nás” v KD Mikulčice

V pátek 4. 11. jsme navštívili výstavu fotografií dubňanského fotokroužku “Příroda kolem nás” a patchworku M. Cetkovské z Hodonína v KD Mikulčice. Na fotografiích jsme mohli vidět různé živočichy, mně se nejvíc líbili mladí čápi v hnízdě na komíně, jak je matka krmila hadem.  M. Vojtíšková

 


Dopis pro slovenskou školu


Halloweenské učení     25. 10.

V úterý 25. 10. 2016 jsme připravili pro naše mladší i starší kamarády Halloweenskou party. Vyrobili jsme pohoštění- jednohubky v podobě pavouků. Kluci prezentovali zajímavosti o původu a zvycích Halloweenu. Na závěr jsme si zatančili Spooky Halloween a připili dětským šampusem.   T. Pražáková

Více o Hallooweenu zjistíte v prezentacích žáků  zde  a  zde.


Dopravní výchova     24. 10.

V pondělí 24.10. 2016 jsme si vyzkoušeli, jací jsme cyklisté. Projížděli jsme dráhu na jízdu zručnosti a jezdili jsme na křižovatkách.  Zjistil jsem, jak je důležité dodržovat pravidla silničního provozu. Na závěr jsme psali testy a ty se nám podařily.                                   M. Ilčík, K. Křivánek


Ukliďme si Mikulčice     14. 10.

V pátek 14. 10. 2016 se celá škola pustila do úklidu. Zapojili jsme se tak do celorepublikového projektu 72 hodin Ukliďme si Mikulčice. Naše třída měla za úkol připravit zahradu na zimu- stříhali jsme keře, vyhrabávali listí, větve a čistili skalku od trávy. Přišla nám pomoct i jedna babička.  B. Svobodová, M. Doležal


Štafetový běh o pohár Boba Zháňala       12. 10.

Ve středu 12.10. 2016 jsme v Hruškách na štafetovém běhu Boba Zháňala  získali 3. místo. Štafetu jsme rozběhli výborně, do cíle jsme doběhli jako třetí a z toho máme velkou radost.

Závodníci za 4. třídu: Adam Preguza, Nikola Sedláková, Ondřej Vlachinský

 

Návštěva Archeologického ústavu v Mikulčicích    3. 10.

V pondělí 3. 10. jsme v rámci Dnů bezpečí zašli na prohlídku Archeologického ústavu Akademie věd v Mikulčicích. Prohlédli jsme si nálezy z doby kamenné, železné a bronzové. To se právě učíme ve vlastivědě, tak mě to moc zajímalo, protože vlastivěda je můj oblíbený předmět. Ochutnal jsem snídani našich předků ovesnou kaši, celkem mi to chutnalo, ale müsli je lepší.   O. Vlachinský


Akropole cross   27. 9.

Dne 27. 9. jsme soutěžili na Slovanském hradišti v přespolním běhu Akropole cross. Podařilo se mi v mé kategorii zvítězit, porazila jsem holky z Lužic, Moravské Nové Vsi i z Lanžhotu. Ondra získal 3. místo. Po vyhlášení výsledků jsme zašli na prohlídku expozice. Dozvěděli jsme se, že kosti v kostele, nad kterými  jsme se procházeli,  jsou původní, napuštěné speciální látkou, a proto vydržely do dnešní doby.     J. Matějíčková


Evropský den jazyků        26. 9.

V pondělí 26. 9. jsme oslavili Evropský den jazyků. Už od první třídy se učíme anglicky a angličtina nás moc baví. Připravili jsme si pro žáky z ostatních tříd prezentaci a kvíz o Austrálii.     V. Vavrys, M. Doležal

Austrálie- otázky

  1. Tři největší města Austrálie:
  2. Kolik stupňů měl nejteplejší den Austrálie?
  3. Jméno královny, která vládne Austrálii.
  4. Jakým jazykem se mluví v Austrálii?
  5. Co domorodci používají k lovu zvěře?
  6. Kolik hvězd je na australské vlajce?
  7. Austrálie má:        a) 1 hymnu        b) 3 hymny        c) 2 hymny
  8. Jak se jmenuje pes žijící v Austrálii:           a) bingo        b) dingo         c) ohař
  9. Po které straně vozovky se v Austrálii jezdí?
  10. Jaká zvířata jsou na australském znaku?       a) emu a medvěd      b) koala a tygr        c) pštros a klokan

Výstava jiřin   19. 9.

V pondělí 19. 9. 2016 jsme šli na výstavu jiřin do Muzea vinařství. Prohlídli jsme si celé muzeum, podívali jsme se na staré stroje a nás holky nejvíc upoutaly nádherné jiřiny. Dále jsme si mohli vyzkoušet zpracování dřeva, byla jsem ráda, že se s tím nářadím nikdo neporanil.       M. Vojtíšková


Sběr papíru

Jako každý rok proběhl i letos sběr papíru. Naše třída nasbírala celkem 2 176 kg papíru a získali jsme 3. místo. Já jsem přivezl 789 kg a byl jsem z celé školy nejlepší sběrač. Dostal jsem lego Minecraft a byl  jsem velice spokojený.    M. Hamšík


Dýňové pondělí  12. 9.

V pondělí 12. 9. 2016 proběhlo v naší škole Dýňové pondělí. Dýní jsme zapalovali před školou víc než šedesát. Dýně se všem moc povedly. Já jsem vyrobila lesní vílu Amálku.   E. Jarabicová